خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

دلایل سلامتی مادر با شیر دادن به بچه

کد خبر: 8678 تعداد بازدید: 1333

شیر دادن مادر به بچه به مدت یک سال نه تنها برای کودک مفید است بلکه می تواند خطر بروز بیماری قلبی و سکته مغزی را در مادرها تا ۱۰ درصد ...

دلایل سلامتی مادر با شیر دادن به بچه

شیر دادن مادر به بچه به مدت یک سال نه تنها برای کودک مفید است بلکه می تواند خطر بروز بیماری قلبی و سکته مغزی را در مادرها تا ۱۰ درصد کاهش دهد. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

بر طبق نتایج تحقیقی، شیر دادن مادر به کودک به مدت یک سال، می تواند خطر بروز بیماری قلبی یا سکته مغزی را در مادران در سنین بالاتر کاهش دهد.

تحقیقی نشان می دهد که هر چه شیر دادن مادر به کودک طولانی تر باشد به همان اندازه می تواند برای سلامتی قلبی عروقی مادر مفید باشد.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که شیر دادن مادر به کودک می تواند فواید کوتاه مدتی همچون کاهش وزن، کلسترول پایین تر، فشار خون پایین تر و سطح گلوکز پایین تر را بعد از بارداری به همراه داشته باشد.

اما فواید بلند مدت شیر دادن در روی بیماری های قلبی عروقی در مادران نامشخص بود.

در حال حاضر تحقیق جدیدی نشان می دهد زنانی که به مدت ۱۲ ماه به کودک شیر می دهند، در سنین بالاتر نزدیک به ۱۰ درصد کمتر در معرض خطر پیشرفت بیماری قلبی یا سکته مغزی را در سنین بالاتر قرار خواهند داشت.

تحقیق حاضر چگونه به نتیجه رسید؟

محققان دانشگاه آکسفورد، آکادمی علوم پزشکی چین و دانشگاه پکن ۲۸۹,۵۷۳ زن چینی با متوسط ۵۱ سال را مورد ارزیابی قرار دادند.

زنان چینی به طور متوسط کودکانشان را به مدت ۱۲ ماه شیر داده بودند.

تقریبا همه مادر بودند و زمانی که در این بررسی مشارکت داشتند هیچ کدام بیماری قلبی عروقی نداشتند.

بعد از ۸ سال پیگیری مداوم، ۱۶,۶۷۱ مورد بیماری قلبی عروقی که شامل سکته ی قلبی نیز می شد به همراه ۲۳,۹۸۳ مورد سکته مغزی مشاهده شد.

یافته های تحقیق چه بود؟

در مقایسه با زنانی که هیچ وقت شیر نداده بودند، مادرانی که کودکانشان را شیر داده بودند ۹ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار داشتند. علاوه بر این، ۸ درصد خطر بروز سکته ی مغزی در آن ها کمتر بود.

در میان مادران، کسانی که کودکانشان را به مدت ۲ سال و بیشتر شیر داده بودند، در مقایسه با مادرانی که هرگز کودکانشان را شیر نداده بودند، خطر ابتلا به بیماری قلبی و خطر بروز سکته ی مغزی به ترتیب ۱۸ و ۱۷ درصد کمتر بود.

و به ازای هر ۶ ماه شیر دادن اضافه به کودک، خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی به ترتیب ۴ درصد و ۳ درصد کمتر می شد.

محققان در این بررسی چند عامل خطر برای بیماری قلبی عروقی شامل سیگار، فشار خون بالا، چاقی، دیابت و فعالیت فیزیکی که می تواند نتایج منحصر به فردی را داشته باشد مد نظر قرار دادند.

منبع: Mail Online

ارسال نظر