خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

جمعه ، ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

ساخت آنتی بیوتیکی ۲۵۰۰۰ برابر قوی تر از قبل

کد خبر: 8649 تعداد بازدید: 1286

دانشمندان موفق شده اند آنتی بیوتیکی بسازند که ۲۵,۰۰۰ برابر قوی تر از آنتی بیوتیک های تولیدی سری پیش است. در ادامه، با از همه چی همراه باشید. آخرین خط دفاعی ...

ساخت آنتی بیوتیکی 25000 برابر قوی تر از قبل

دانشمندان موفق شده اند آنتی بیوتیکی بسازند که ۲۵,۰۰۰ برابر قوی تر از آنتی بیوتیک های تولیدی سری پیش است. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

آخرین خط دفاعی جهان در برابر باکتری های بیماری زا به تازگی مبارز جدیدی به نام وانکومایسین ۳ پیدا کرده است.

داروی قبلی یعنی وانکومایسین ۱ از سال ۱۹۵۸ میلادی برای مبارزه با عفونت های خطرناکی همچون متی سیلین مقاوم در برابر استافیلوکوک اورئوس (استافیلوکوک طلایی) استفاده می شد.

اما از آن جایی که با افزایش مقاومت باکتری، اثربخشی دارو نیز کم می شد، دانشمندان نسخه های قوی تری از دارو را با نام وانکومایسین ۲ تولید کردند.

در حال حاضر، نسخه ی ۳ دارای رویکرد سه جانبه ی منحصر به فردی برای از بین بردن باکتری ها است.

این نسخه ی جدید می توانند سلاحی قدرتمند را برای مبارزه با باکتری های مقاوم به دارو در اختیار پزشکان قرار دهد.

علاوه بر این، این امکان را به محققان می دهد تا بتوانند آنتی بیوتیک های بادوامی تولید کنند.

اسکات میلر، شیمی دان در دانشگاه ییل در آمریکا که در کار جدید دخالتی نداشته است می گوید: “تولید این دارو یک کار ویژه است. این کار در واقع مجموع چندین دهه تلاش است.”

وانکومایسین، برای مدت طولانی به عنوان “یک داروی گزینه ی آخر” در نظر گرفته می شد، که با جلوگیری از تولید دیواره ی سلولی در باکتری ها آن ها را نابود می کند.

وانکومایسین به بخش های پروتئین دیواره ساز به نام پپتیدها متصل هستند، به ویژه آن هایی که انتهایی با ۲ نسخه از آمینو اسید دی-آلانین (C3H7NO2) دارند.

اما باکتری ها تکامل یافته اند.

بسیاری از آن ها در حال حاضر یک دی-آلانین را با دی-اسید لاکتیک جایگزین می کنند، که سبب می شود قابلیت وانکومایسین در پیوند با هدفش به شدت کاهش یابد.

امروزه، مقاومت دارویی گسترش یافته است بنابراین عفونت های خطرناک مانند آنتروکوک مقاوم به وانکومایسین و استافیلوکوک اورئوس مقاوم به وانکومایسین بیشتر از قبل رایج شده اند.

بر طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری بیماری دز آمریکا، حدود ۲۳,۰۰۰ آمریکایی در اثر ۱۷ عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک هر ساله جان خود را از دست می دهند (اگرچه فهمیدن اینکه چه تعداد از این مرگ و میرها ناشی از مقاومت دارویی به وانکومایسین بوده دشوار است).

برای حل مشکل دی-اسید لاکتیک، محققان به رهبری دیل بوگر، شیمی دان در موسسه تحقیقاتی اسکریپس در سن دیگو، واقع در کالیفرنیا، شروع به سنتز کردن نسخه های جدید وانکومایسین کردند که به پپتیدهایی با انتهای دی-آلانین و دی-اسید لاکتیک متصل بودند.

آن ها در سال ۲۰۱۱ موفق به این کار شدند.

در همین حال، گروه های دیگری روش های جدیدی در از بین بردن باکتری ها با وانکومایسین را توسعه دادند: یکی از یافته های جدید سبب توقف ساخت دیواره سلولی شد، در حالی که یافته ی دیگری موجب شد غشای خارجی دیواره نشت کند، که منجر به از بین رفتن سلول می شود.

در حال حاضر، بوگر و همکارانش هر ۳ روش را در یک وانکومایسین تجمیع کرده اند.

طبق گزارش محققان در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، آنتی بیوتیک جدید در برایر آنتروکوک مقاوم به وانکومایسین و استافیلوکوک اورئوس مقاوم به وانکومایسین حداقل ۲۵,۰۰۰ مرتبه قوی تر است.

با این حال، بوگر هشدار می دهد که ترکیب جدید هنوز برای آزمایش های انسانی آماده نیست. در مرحله بعد، او و همکارانش برای تولید ارزان تر قصد دارند در روند تولید دارو ۳۰ مرحله شیمیایی را کاهش دهند.

سپس آن ها دارو را روی حیوانات و در نهایت بر روی انسان ها آزمایش می کنند.

اگر بتواند این مراحل را طی کند، آخرین خط دفاع بشر در برابر عفونت های خطرناک به مراتب قوی تر خواهد شد.

منبع: Science

 

ارسال نظر