خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

جمعه ، ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

آیا تیرانوساروس رکس ها پر داشته اند؟

کد خبر: 8640 تعداد بازدید: 1466

دایناسورها یکی از موضوعات جذابی است که همواره توجه دانشمندان بسیاری را به خود جلب کرده است. به ویژه وقتی صحبت از تیرانوساروس رکس می شود! همواره تردیدهایی در مورد وجود پر ...

آیا تیرانوساروس رکس ها پر داشته اند؟

دایناسورها یکی از موضوعات جذابی است که همواره توجه دانشمندان بسیاری را به خود جلب کرده است. به ویژه وقتی صحبت از تیرانوساروس رکس می شود! همواره تردیدهایی در مورد وجود پر در این گونه ی دایناسوری وجود داشته است. اما آیا تیرانوساروس رکس ها پر داشته اند؟ در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

شواهد فسیلی موجود از پرها و چندین گونه ی مختلف تیرانوساروس رکس (Tyrannosaurus Rex) سبب تشدید بحث در این باره شد.

اما بدون مدرکی که اثبات کند تیرانوساروس رکس پر داشته است، برخی از دانشمندان تصمیم گرفتند برای یافتن شواهدی بر روی پوست فسیل شده بروند.

آن ها تنها فسیل شناخته شده ی متعلق به تیرانوساروس رکس را در نواحی گردن، لگن و دم دایناسوری به نام ویرکس که میلیون ها سال پیش مرده است را مورد آزمایش قرار دادند.

این فسیل از سال ۲۰۰۶ در موزه علوم طبیعی هوستون ذخیره شده است (تصویر پایین).

آیا تیرانوساروس رکس ها پر داشته اند؟

دانشمندان هیچ گونه شواهدی دال بر وجود پر نیافتند؛ تنها فسیل موجود از پوست تیرانوساروس رکس نشان می دهد که این دایناسورها پوشیده از فلس بوده اند و نه پر.

آن ها همچنین نمونه های پوست را در سایر گونه های بزرگ دایناسوری مانند، آلبرتوزاروس و گورگوسور که در زمان مشابهی مانند ویرکس زندگی می کردند مورد بررسی قرار دادند.

نتایج بررسی که در گزارش های زیست شناسی به چاپ رسیده است نشان داد، تمامی دایناسورهای مورد بررسی پوشیده از فلس بودند.

گروه تحقیقاتی عنوان کرند، بنابراین، اگر این تیرانوساروس های عظیم اصلا اگر هم پری داشته اند، کرک های آن ها محدود به پشت آن ها می شده است – تنها بخشی از بدن که دارای کمبود نمونه های فسیلی است.

محققان می گویند، به دلیل اینکه گونه های اولیه ی این دایناسور دارای پر بودند، احتمال زیادی وجود دارد که تیرانوساروس های عظیم الجثه پرها را در طول چرحه ی تکاملی از دست داده اند.

این احتمال وجود دارد که این دایناسورهای غول پیکر نیازی به عایق حرارتی پرها نداشته اند، طوری که بدن آن ها بهتر قادر به حفظ گرما بوده است.

منبع: Science

ارسال نظر