خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

جمعه ، ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

جنگ طیف ها: نبرد برای امواج رادیویی

کد خبر: 8621 تعداد بازدید: 1021

تلویزیون، تلفن همراه، پهنای باند بی سیم، سنسور فشار تایر در خودرو؛ این امواج رادیویی ممکن است برای ما رفاه کامل باشد ولی برای ستاره شناسان یک کابوس به تمام ...

جنگ طیف ها: نبرد برای امواج رادیویی

تلویزیون، تلفن همراه، پهنای باند بی سیم، سنسور فشار تایر در خودرو؛ این امواج رادیویی ممکن است برای ما رفاه کامل باشد ولی برای ستاره شناسان یک کابوس به تمام معنا است. با از همه چی همراه باشید.

دهه ها پیش، آسمان فضای آرام و صلح آمیزی بود. با گوشی های رادیویی حساس، صداهای ضعیف طبیعت را نیز متوجه می شدید: صدای ریز موج های کیهانی باستان، ضربات ظریف ستاره های نوترون در حال چرخش، صداهای ضعیف برخورد صاعقه.

سپس رادیو و تلویزیون فراگیر شدند، فرستنده های آنها فضای جو را با تداخل های الکترومغناطیسی پر می کنند.

در حال حاضر به آن ها گوشی های تلفن همراه، دریافت کننده های جی پی اس، دوربین های مدار بسته، ارتباطات پهنای باند بی سیم نیز اضافه شده است. این امر سبب شده است تا امواج رادیویی که زمانی بکر بوند در حال حاضر به یک صدای ناهنجار تبدیل شوند.

حتی خودروها هم دارای نقاط اتصال وای فای هستند که غیرفعال نیز نمی شوند و دائما به صورت سنسورهای بی سیم وضعیت خودرو را از طریق کامپیوتر داخل داشبورد چک می کنند.

ستاره شناس هاروی لیزت می گوید: “فرستنده ها در همه چیز وجود دارند و آن ها سیار نیز هستند.”

هاروی لیزت در رصدخانه ملی اخترشناسی رادیویی آمریکا در ویرجینیا کار می کند، و او دلایل این مشکلات را می داند.

ستاره شناسان نیاز به این دارند تا جو کاملا آرام باشد تا بتوانند منشاء انتشار کیهانی را از سراسر جهان هستی تشخیص دهند.

این انتشار می تواند توسط مولکولهای بین ستاره ای  تولید شده باشد که ممکن است مراحل اولیه ظهور زندگی باشد، یا می تواند ابرهای هیدروژنی باشد که به زودی ستاره ها را شکل خواهند داد، یا کهکشان های عظیمی هستند که در آن سیاه چاله ها گازهای داغ تولید می کنند.

امواج رادیویی که دچار تداخلات امواج شود، پیدا کردن امواج کیهانی را به شدت دشوار می سازد.

در حال حاضر لیزت و همکارانش در حال آماده شدن برای بررسی امکان تجدید نظر بر روی پروتکل این موضوع هستند.

شلوغی امواج موجود در فضا روی همه ما تأثیر می گذارد.

این اصلا خوب نخواهد بود اگر که سیگنال های تلویزیون شما هر بار که قصد مکالمه تلفنی را دارید قطع شود، یا رادارهای خودرو کنترل ترافیک هوایی را از بین ببرد.

منبع: New Scientist

ارسال نظر