خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

جمعه ، ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

آیا ساخت سدها سبب کمبود آب می شود؟

کد خبر: 8615 تعداد بازدید: 1239

به دلیل محدودیت منابع آب شیرین و جلوگیری از هدر رفت آن، دانشمندان به دنبال راهی بودند تا آن را ذخیره و در مواقع اضطراری مورد استفاده قرار دهند. اما آیا ساخت ...

آیا ساخت سدها سبب کمبود آب می شود؟

به دلیل محدودیت منابع آب شیرین و جلوگیری از هدر رفت آن، دانشمندان به دنبال راهی بودند تا آن را ذخیره و در مواقع اضطراری مورد استفاده قرار دهند. اما آیا ساخت سدها می تواند در این بین کمک کننده باشد یا سبب کمبود آب می شود؟ در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

کاری که قرار بود سدها انجام دهند این بود که آب را از رودخانه ها جمع آوری کرده و در مواقع کمبود اب آن را مجددا توزیع کنند.

البته نه کاملا! مشخص شده است که در بسیاری موارد آن ها در واقع کمبود آب ایجاد می کنند، به ویژه برای افرادی که در پایین دست سد زندگی می کنند.

تد ودکامپ از دانشگاه وریج آمستردام در هلند می گوید: “تقریبا یک چهارم از جمعیت جهان به دلیل مداخلات انسان در رودخانه ها، کاهش قابل توجهی در دسترسی به آب را تجربه می کنند.”

آن مداخلات انسانی در درجه اول، ساخت سد برای رساندن آب به شهرها، برای آبیاری یا برای تولید برق می باشد.

برنده ها و بازنده ها

برای بررسی اثر سدها بر روی جوامع، ودکامپ و همکارانش یک مدل سازی تحقیقاتی دقیقی انجام دادند که در آن جهان به قطعات ۵۰ کیلومتر مربعی تقسیم می شد.

آن ها با استفاده از این روش کمبود آب را بین سال های ۱۹۷۱ و ۲۰۱۰ میلادی مورد بررسی قرار دادند، بنابراین آن ها توانستند برندگان و بازندگان هیدرولوژیکی ساخت سدها را مشخص کنند.

گروه تحقیقاتی تغییرات شدید نقاط کمبود آب را در طول زمان مشاهده کرد، که در این بین افرادی که در بالادست سدها زندگی می کردند همواره از ذخیره شدن آب رودخانه ها بهره مند می شده اند، اما آن هایی که در پایین دست قرار داشتند به سمت خشکی بیشتر پیش رفته اند.

جهان در دهه های اخیر به صورت تخمینی ۲ تریلیون دلار روی سدها سرمایه گذاری کرده است.

نتایج بررسی های ودکامپ نشان می دهد که با ساخت این سدها ۲۳ درصد جمعیت جهان آب کمتری دریافت می کنند، در مقایسه با ۲۰ درصدی که آب بیشتری به دست آورده اند.

ودکامپ می گوید: “کمبود آب در نقاط بسیاری به سرعت رو به افزایش است.”

مطالعه اخیر تعداد افرادی که در مناطقی که برای حداقل یک ماه در سال با کمبود آب مواجه هستند را چیزی حدود ۴ میلیارد نفر تخمین زده است. بسیاری تغییرات اقلیمی را مقصر این موضوع می دانند، در حالی که این مساله به عنوان عنصر کوچکی در این تحقیق مد نظر قرار گرفته است.

انتقال منابع

رودخانه های بزرگ در بالادست سدها سبب کمبود آب در پایین دست آن می شوند از جمله رودخانه زرد در چین در ناحیه ی شمالی چین؛ رودخانه ی گنگ، جایی که فعالیت های بالادست در هند به معیشت مردم در پایین درست رودخانه در بنگلادش آسیب زده است؛ رود فرات، جایی که سدهای ساخته شده در ترکیه سبب خشکی در عراق شده است؛ و رودخانه کلرادو، جایی که مصرف بیش از حد آب در آمریکا مقدار کمی را در اختیار مکزیک قرار می دهد.

بسیاری از کشورها سدها را راهی مهم برای مبارزه با تغییرات اقلیمی می دانند. اول اینکه به دلیل فراهم نمودن آب در مواقع کمبود آب و دیگری به دلیل تولید برق با کربن پایین و جایگزینی آن با نیروگاه های سوخت فسیلی.

ریچارد تیلور، مدیر عامل انجمن بین المللی برق آبی مستقر در بریتانیا می گوید: “در بسیاری از نقاط جهان، ذخیره آب برای ادامه ی حیات زندگی انسان ضروری خواهد بود.”

اما یافته های ودکامپ نشان می دهد که، هدف هر چه که باشد، ذخیره سازی بیشتر آب در پشت سدها اغلب تشدید کمبود آب را در پی دارد.

او اضافه می کند: “ساخت سدهای بیشتر ممکن است اثرات تغییر اقلیم را برای افراد خاصی در آینده کاهش دهد ولی در عین حال گروه دیگری را امروز تحت فشار قرار می دهد.”

منبع: New Scientist

ارسال نظر