خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

جمعه ، ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

روش کشت درخت مرکبات و ویژگی های هر کدام

کد خبر: 8605 تعداد بازدید: 1738

مرکبات (Citrus fruits) درختان یا درختچه هایی هستند با گل های کامل که به تیره سداب سانان (Rutaceae) وابسته اند. در ادامه، روش کشت درخت مرکبات و ویژگی های هر کدام ...

روش کشت درخت مرکبات و ویژگی های هر کدام

مرکبات (Citrus fruits) درختان یا درختچه هایی هستند با گل های کامل که به تیره سداب سانان (Rutaceae) وابسته اند. در ادامه، روش کشت درخت مرکبات و ویژگی های هر کدام بیان می شود. با از همه چی همراه باشید.

در این تیره، ۵ جنس مختلف وجود دارد که مرکبات ایران همگی متعلق به جنس لیمو (Citrus spp) بوده و مهم ترین آن ها پرتقال (Orange با نام علمی .C. sinensis L)، نارنگی (Tangerine با نام علمی .C. reticulata L)، لیمو ترش مازندران (Sour lemon با نام علمی .C. limon L)، لیمو شیرین (Sweet lemon با نام علمی .C. limetta L)، لیمو ترش شیراز یا لیموی آب (Lime با نام علمی .C. aurantifalia L) و نارنج (Sour orange با نام علمی .C. aurantium L) می باشند.

روش کشت درخت مرکبات و ویژگی های هر کدام

گونه های مختلف این جنس می توانند یکدیگر را تلقیح کنند و در روی هم پیوند شوند.

از حدود ۴۰۰۰ نوع مختلف مرکبات که در حال حاضر در ایران وجود دارد، تعداد زیادی از آن ها دورگه های بین گونه ای (Inter-species hybrids) می باشند.

علاوه بر انواع یاد شده، در حال حاضر، دارابی خارجی یا گریپ فروت (Grape fruit با نام علمی .Citrus paradisi L) به دلیل میوه درشت و لذیذی که دارد، و نارنج سه برگ (Trifoliate orange با نام علمی .Poncirus trifoliata L) که میوه اش غیر خوراکی است نیز به خاطر مقاومت بسیار زیادش در برابر سرما، تا حدودی در ایران کشت می شود.روش کشت درخت مرکبات و ویژگی های هر کدام

موطن اصلی مرکبات، آسیای جنوب شرقی است ولی از زمان های بسیار قدیم کشت آن ها در ایران و سواحل دریای مدیترانه رواج داشته است.

مرکبات، در شرایط گرم و مرطوب، بهترین رشد را دارد و به غیر از نارنج سه برگ که در برابر سرمای حدود ۲۰- درجه سانتی گراد پایدار است سایر انواع به شدت آسیب می بینند و بر حسب نوع در ۴- تا ۱۰- درجه سانتی گراد از بین می روند.

برای رسیدن کامل میوه، باید هوا در فصل رشد (به ویژه در تابستان و پاییز) به نسبت گرم باشد.

در شمال ایران این شرایط به خوبی جنوب فراهم نیست و به همین دلیل در آن منطقه فقط ارقام محلی نتیجه خوب می دهند، بنابراین، دو گروه مشخص مرکبات شمال (که پر آب تر، ترش تر و پوست نازک ترند) و مرکبات جنوب (که شیرین تر، کم آب تر و پوست ضخیم ترند) به وجود آمده است.

روش کشت درخت مرکبات و ویژگی های هر کدام

در بین مرکبات، انواع لیمو ترش (مازندرانی و شیرازی) در برابر سرما از همه حساس ترند و در مراتب بعد، لیمو شیرین، پرتقال، نارنگی و نارنج قرار دارند.

مرکبات را می توان در انواع مختلف خاک (به شرطی که اسیدی نباشد و دارای دست کم یک متر عمق و مواد عالی و زهکشی کافی باشند) کشت کرد ولی خاک های رسی شنی که حاوی مقداری آهک نیز باشند، برای آن ها مناسب ترند.

کلیه مرکبات به غیر از لیمو ترش شیراز و نارنج به طور معمول به وسیله کوپیوند افزوده می شوند. هر نوع را می توان برای سایر انواع برای پایه به کار برد که چون صفت پایداری در برابر سرما تا حدودی از پایه به پیوندک انتقال می یابد، در سال های اخیر، کاربرد نارنج سه برگ و نارنج برای این منظور بیشتر رواج یافته است.

در گزینش پایه، پایداری آن در برابر گوموز (Gummosis) و سایر بیماری های خاکزی نیز مهم است و بایستی در نظر گرفته شود.

در مورد لیمو آب شیراز، چون حدود ۸۵ درصد از بذرها دارای رویان های نامیزه (Apomict embryos) هستند و از سوی دیگر، دوره نونهالی در لیمو بسیار کوتاه است و دان نهال زود به بار می نشیند، به طور معمول آن را (به ویژه در جنوب کشور) توسط بذر و بدون کوپیوند زدن، می افزایند.

روش کشت درخت مرکبات و ویژگی های هر کدام

نارنج نیز، به دلیل مشابه، به طور معمول با بذر افزوده می شود.

گل مرکبات، بر حسب نوع، در ۳ تا ۸ سالگی به طور جانبی روی شاخه یک ساله به وجود می آید. درختان مرکبات خودبارورند و توسط باد گرده افشانی می شوند.

در انواع بی هسته، میوه از طریق بکرزایی تشکیل می شود و به طور معمول در انتهای نزدیک به دم میوه دارای برجستگی ناف مانندی می باشند. این نوع به طور کلی نافدار ناول (Navel) نامیده می شود.

در شرایط ایران، مرکبات نیازی به هرس و تنک کردن ندارند ولی در کشورهای دیگر به ویژه در مناطقی که به طور کامل مناسب مرکبات کاری هستند، به دلیل رشد پیوسته و زیاد، با وسیال مکانیکی درختان را هرس می کنند.

فاصله کشت مرکبات، بر حسب نوع، ۵ تا ۷٫۵ متر است که به طور معمول برای نارنج و نارنگی کمتر و برای بقیه بیشتر می باشد.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی

ارسال نظر