خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

جمعه ، ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

بردباری با خوردن صبحانه کم کربوهیدرات

کد خبر: 8565 تعداد بازدید: 963

یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات علاوه بر فواید سلامتی که دارد می تواند سبب بردباری بیشترتان شود. رژیم غذایی کم کربوهیدرات می تواند روی رفتار اثر داشته باشد. در ادامه، با ...

بردباری با خوردن صبحانه کم کربوهیدرات

یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات علاوه بر فواید سلامتی که دارد می تواند سبب بردباری بیشترتان شود. رژیم غذایی کم کربوهیدرات می تواند روی رفتار اثر داشته باشد. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

در یک مطالعه، کسانی که کربوهیدرات های کمتری برای صبحانه مصرف کرده بودند تصمیمات بخشنده تری در یک بازی به اشتراک گذاری پول چند ساعت بعد ایفا کردند.

سویونگ پارک از دانشگاه لوبک در آلمان می گوید: “رژیم غذایی به شدت کم کربوهیدرات می تواند رفتار افراد را تحت تاثیر قرار دهد.”

این امر می تواند به این دلیل باشد که وعده های غذایی کم نشاسته تمایل به داشتن پروتئین بیشتری دارند، که سطح دوپامین در مغز را که در تصمیم گیری موثرند را افزایش می دهد.

توصیه ی استاندارد این است که بایستی وعده های غذایی خودمان را بر اساس کربوهیدرات نشاسته ای قرار دهیم، مثل نان، سیب زمینی و پاستا.

کربوهیدرات های پایین تمایل به دریافت مقادیر بیشتر پروتئین است چرا که آن ها این غذاها را با گوشت غنی از پروتئین، لبنیات و آجیل جایگزین می کنند.

پروتئین رژیم غذایی بر روی سطح آمینو اسید اثر می گذارد که یک پیش ساز برای دوپامین در خون است.

از آنجایی که افزایش آمینو اسید میزان دوپامین را افزایش می دهد، و دوپامین روی تصمیم گیری موثر است، پارک معتقد است یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات می تواند رفتار افراد را تغییر دهد.

بردباری با خوردن صبحانه کم کربوهیدرات

برای فهمیدن این امر، گروه تحقیقاتی از مردم خواستند تا در “بازی آخرین پیشنهاد” مشارکت کنند، که در آن شما به یک جفت تقسیم می شوید و به شریک شما مقداری پول داده می شود و آن ها تصمیم می گیرند که چه میزان از آن پول را با شما قسمت کنند. اگر شما این پیشنهاد را بپذیرید، هر دوی شما پول را دریافت می کنید، اما اگر که آن را نپذیرید، هیچ کدام پولی دریافت نمی کنید.

اصرار به مجازات

اگرچه در تئوری افراد باید همیشه این پیشنهاد را بپذیرند – چرا که حتی مقدار کمی پول بهتر از هیچ است – اما در عمل، افراد پیشنهادهای پایین را رد می کردند.

پارک می گوید: “به نظر می رسد در برابر کسانی که به صورت ناعادلانه پول را تقسیم می کنند اصرار به مجازات داریم، حتی اگر خودمان هم این وسط دچار ضرر شویم.”

این ممکن است مجازات را به عنوان یک رفتار ضد اجتماعی منعکس کند.

او اضافه می کند: “این امر در تلاش برای مجازات متقلب و پرورش یک جامعه ی خوب است.”

در ابتدا، گروه تحقیقاتی پارک از ۸۷ نفر پرسیدند که برای صبحانه چه چیزی خورده اند سپس آن ها را وارد بازی مورد نظر کردند.

کسانی که وعده غذایی کم کربوهیدرات مصرف کرده بودند بیشتر احتمال داشت پیشنهادهای ناعادلانه را بپذیرند – ۷۶ درصد افراد گروه کم کربوهیدرات در مقایسه با ۴۷ درصد گروه پر کربوهیدرات.

سپس آن ها از ۲۴ نفر خواستند قبل از شروع چند دور بازی در دو روز مختلف برای صبحانه بیایند.

بردباری با خوردن صبحانه کم کربوهیدرات

داوطلبان می توانستند وعده غذایی پر کربوهیدرات مثل نان، مربا و آب میوه یا کم کربوهیدرات مانند ژامبون، پنیر و شیر را انتخاب کنند و در روز دوم وعده غذایی را عوض کنند.

گروه تحقیقاتی دریافتند که افراد با مصرف غذاهای کم کربوهیدرات بیشتر بخشنده تر می شوند، پذیرش ۴۰ درصد پیشنهادهای ناعادلانه در گروه کم کربوهیدرات در مقایسه با ۳۱ درصد در گروه پر کربوهیدرات.

از آن جایی که وعده غذایی کم کربوهیدرات می تواند بدن ما را از طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد، مثل ترشح قند خون کم، گروه تحقیقاتی از داوطلبان نمونه خون گرفتند تا دلیل این امر را مورد بررسی قرار دهند.

زمانی که آن ها سطح پیش ساز برای دوپامین را اندازه گیری کردند، ترکیبی که تیروزین نامیده می شود، دریافتند که وعده غذایی کم کربوهیدرات میزان تیروزین افراد را بیشتر افزایش می دهد.

این میزان بالای تیروزین با رفتار بخشنده در ارتباط است. هیچ گونه ارتباطی با سایر اندازه گیری های خون، شامل گلوکز، مشاهده نشد.

منبع: New Scientist

 

ارسال نظر