خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

جمعه ، ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

۱۰ دلیل داشتن لثه و دندان های مرتب و سالم

کد خبر: 8556 تعداد بازدید: 816

داشتن لثه و دندان های مرتب و سالم علاوه بر زیبایی می تواند فواید دیگری نیز داشته باشد که درصورت نبود، می تواند تندرستی کلی شما را نیز به خطر ...

10 دلیل داشتن لثه و دندان های مرتب و سالم

داشتن لثه و دندان های مرتب و سالم علاوه بر زیبایی می تواند فواید دیگری نیز داشته باشد که درصورت نبود، می تواند تندرستی کلی شما را نیز به خطر بیندازد. در ادامه، ۱۰ دلیل داشتن لثه و دندان های مرتب و سالم می آید. با از همه چی همراه باشید.

دندان های مرتب به معنی لثه های سالم

داشتن دندان های مرتب می تواند برای تندرستی مفید باشد. فواید اصلاح دندان های نامرتب (در دندانپزشکی به ناهنجاری دندانی معروف است) فراتر از مساله زیبایی است. یک تحقیقی که شامل ۹۸ مطالعه بود به این نتیجه رسیدند که درمان ارتودنسی خطر بیماری لثه را کاهش می دهد – که می تواند از بروز سایر بیماری ها پیشگیری کند.

کاهش خطر بیماری قلبی

در سال ۲۰۱۶، محققان دانشکده ی دندانپزشکی کارولینای شمالی دریافتند افرادی با بیماری لثه در مقایسه با افراد عادی دو برابر احتمال دارد که در اثر حمله قلبی فوت کنند. تصور بر این است که باکتری دهانی سبب فعال شدن مولکول های التهابی به نام سیتوکین می شوند، که سبب شل شدن عروق قلبی شده و در نهایت مانع جریان صحیح خون می شود.

پیشگیری از سکته ی مغزی

بر طبق یک تحقیق آمریکایی که امسال به چاپ رسیده است، بزرگسالانی با بیماری لثه ممکن است در مقایسه با افراد عادی دو برابر بیشتر در معرض خطر سکته ی مغزی قرار داشته باشند. خطر سکته مغزی با افزایش شدت بیماری لثه افزایش می یابد.

موثر در رابطه جنسی

مردانی با بیماری لثه ۳ برابر بیشتر از افراد عادی احتمال دارد که دچار اختلال نعوظ شوند. تصور بر این است که این امر به دلیل مشکلات کلی گردش خون است که در اثر عفونت لثه ها ایجاد می شود.

حافظه

بر طبق گزارشی که در مجله مغز و اعصاب، جراحی مغز و اعصاب و روانپزشکی به چاپ رسیده است، بیمارانی که دچار التهاب لثه هستند (تورم، خونریزی لثه) در تست های حافظه در مقایسه با افرادی با لثه های سالم عملکرد ضعیفی داشتند.

کاهش سرعت بیماری آلزایمر

در مطالعه ای که در سال پیش به چاپ رسید، دانشمندان بریتانیایی به مدت ۶ ماه بیمارانی که دچار آلزایمر بودند را زیر نظر گرفتند. آن ها دریافتند گروهی که دچار بیماری لثه بودند در مقایسه با گروه سالم، ۶ مرتبه بیشتر دچار زوال شناختی بودند. تصور می شود که پاسخ بدن به التهاب لثه زوال مغز را تسریع می بخشد.

می تواند از مفاصل مراقبت کند

محققان آمریکایی مایع لثه ی افراد دارای التهاب لثه را مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند حاوی مقادیر بالایی از پروتئین های سیترولینه است، یک نوعی پروتئین شناخته شده که سبب پاسخ ایمنی در افرادی با آرتریت روماتوئید می شود. داوطلبانی با دهان سالم دارای حداقل میزان پروتئین سیترولینه در مایع لثه بودند.

مدیریت بهتر دیابت

مشخص شده است که بیماری لثه می تواند کنترل بیماری دیابت را سخت تر کند، چرا که عفونت و التهاب در حفره دهان بر قند خون موثر است.

محافظت از شش ها

دندانپزشکان بریتانیایی یک تحقیقی را در سال ۲۰۱۴ منتشر کردند که اهمیت حفظ بهداشت دهان و دندان خوب در افراد مبتلا به بیماری مزمن ریوی را ترسیم می کرد. نویسندگان این تحقیق اشاره کردند که، باکتری اطراف لثه ها می تواند وارد شش ها شده و سبب عفونت شود، بهداشت دهان در اینگونه افراد باید در اولویت قرار گیرد.

اگر باردار هستید مراقب باشید

تغییرات هورمونی که در طول بارداری رخ می دهد می تواند سبب شود زنان مشکلات بهداشت دهان و دندان را تجربه کنند. محققان دریافتند ارتباطی بین بهداشت دهان و دندان و تولد نوزاد زودرس و وزن کم نوزادان هنگام تولد یوجود دارد. یک تحقیقی که اخیرا صورت گرفته نشان می دهد زنان باردار در خطر بالای تولد نوزاد نارس هستند ولی با مراجعه به متخصص بهداشت دهان و دندان می توانند این خطر را تا یک سوم کاهش دهند.

منبع: میل آنلاین

ارسال نظر