خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

انفجار هیگز عامل اصلی انفجار کائنات

کد خبر: 8510 تعداد بازدید: 977

انفجار هیگز عامل اصلی انفجار کائنات است. عامل اصلی این اتفاق عظیم، ذره ی بوزون هیگز است که یک ذره بنیادی اولیه دارای جرم است. در ادامه، با از همه ...

انفجار هیگز عامل اصلی در انفجار کائنات

انفجار هیگز عامل اصلی انفجار کائنات است. عامل اصلی این اتفاق عظیم، ذره ی بوزون هیگز است که یک ذره بنیادی اولیه دارای جرم است. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

ذره ی هیگز به همه چیز جرم می دهد، و اکنون برخی از دانشمندان بر این باورند که بوزون هیگز در کسری از ثانیه موجب تورم عظیمی شده است که کیهانی را که ما امروزه شاهد آن هستیم را به وجود آورده است.

دانشمندان می گویند این اتفاق از یک انفجار شروع شده است، اما در حقیقت انفجار ناقصی رخ داده است.

کائنات از یک ذره داغ انرژی شروع شده است و برای یک لحظه، فقط به همان شکل باقی مانده است. سپس بوزون هیگز منفجر شده است: این ذره اولیه (بوزون هیگز)، تریلیون ها تریلیون بار کوچکتر از یک اتم است، و ناگهان همه چیز در یک لحظه در ابعاد بسیار عظیم الجثه ای پف کرده است.

در کسری از ثانیه، جهان در ابعادی به اندازه ای ۱۳٫۸ بیلیون سال گسترش یافته است.

اما اینجا یک چیزی کم است: چه چیزی سبب این تورم شد؟

پاسخ می تواند در هر جایی باشد، و درست در بغل گوشمان!

برای مدت زمان طولانی به نظر می رسید یک بخش از فیزیک بدون اینکه سرنخی در مورد اینکه بعد از آن چه اتفاقی افتاده باشد بسته شده است.

هرچند، با بررسی مجدد که اخیرا برخی از نظریه پردازان انجام داده اند می توان به ذره ی بوزن هیگز معروف رسید – ذره ای که به تمامی ذرات دیگر جرم، و یا اینرسی می دهد – که ممکن است مواد منفجره ی مخفی داشته باشد.

ژان گارسیا بلیدو در دانشگاه اوتونوموس مادرید می گوید: “اگر ذره ی هیگز به ذرات اینرسی داده باشد آیا به تمام کائنات نیز اینرسی داده است؟”

تورم همیشه در داستان کیهانی ما نبوده است. برای مدت زمان طولانی، نظریه پردازان تصور می کردند که کائنات بدون هیچ انفجار ناگهانی از آغاز به طور پیوسته گسترش یافته اند.

این روند توسط تمایل طبیعی انرژی به گسترش خود در تمام جهات نتیجه شده است.

منبع: New Scientist

ارسال نظر