خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

میمون هایی که سرقت کرده و می فروشند

کد خبر: 8259 تعداد بازدید: 1860

مافیای میمون وسیله های شما را سرقت کرده، سپس برای دریافت خوراکی آن ها را می فروشند! در ادامه، با از همه چی همراه باشید. میمون های دم درازی که در نزدیکی ...

میمون هایی که سرقت کرده و می فروشند

مافیای میمون وسیله های شما را سرقت کرده، سپس برای دریافت خوراکی آن ها را می فروشند! در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

میمون های دم درازی که در نزدیکی معبدی در اندونزی زندگی می کنند یاد گرفته اند چگونه با جار و جنجال از توریست هایی که از آن معبد بازدید می کنند باج گیری کنند.

میمون ها اشیاء با ارزشی همچون عینک، کلاه، دوربین یا در یک مورد یک بسته پول نقد از غرفه بلیط فروشی، را ربوده سپس منتظر کارکنان معبد می مانند که به آن ها غذا بدهند تا اشیاء مسروقه را پس دهند.

اگرچه این رفتار در معبد اولوواتو در جزیره ی بالی برای سال هاست که گزارش شده اند، اما هرگز مطالعه ی علمی در این زمینه انجام نشده بود.

بنابراین فِنی بروتکام، نخستین شناس (علم مطالعه در مورد پستانداران) در دانشگاه لیژ در بلژیک، و همکارانش شروع به کار کردند تا کشف کنند چگونه و چرا این مساله در میان جمعیت میمون ها گسترش یافته است.

میمون هایی که سرقت کرده و می فروشند

او می گوید: “این یک رفتار منحصر به فرد است. معبد اولوواتو تنها نقطه در بالی است که این رفتار در آنجا مشاهده شد، که نشان می دهد این رفتار بیشتر اکتسابی است تا توانایی ذاتی.”

بروتکام می خواست تعیین کند که آیا این یک مساله ی فرهنگی است، که می تواند در درک بهتر توانایی های شناختی میمون ها و حتی تکامل انسان ها به ما کمک کند.

سرقت و مبادله کالا

او ۴ ماه زمان برای مشاهده ی ۴ گروه متفاوت از میمون هایی که در نزدیکی معبد زندگی می کردند را صرف کرد. دو گروه که بیشترین زمان را در اطراف توریست ها سپری می کردند بیشترین نرخ سرقت و مبادله ی کالا را داشتند، که ایده ی یادگیری رفتار از طریق تماشای دیگران را تقویت می کند. گروه هایی با نرهای جوان بیشتر، که بیشتر تمایل به رفتار مخاطره آمیز دارند، داری نرخ بالاتری در مقایسه با سایر گروه ها بودند.

اگرچه این تحقیق بر اساس نمونه کوچکی است، بروتکام بر این باور است که گروهش شواهد اولیه ای را یافته است که این رفتار به دلیل رفتارهای اجتماعی است، که از طریق یادگیری میمون ها از یکدیگر در میان نسل ها منتقل شده است.

از زمان شروع این مشاهده ها، بروتکام شواهد بیشتری جمع آوری کرد: اعضای یک گروه پنجم میمون های دم دراز که به اطراف معبد نقل مکان کرده بودند نیز شروع به یادگیری کردند که می توانستند کالاها را در ازای تنقلات بهتر بدزدند.

سرج ویچ، که یک نخستین شناس در دانشگاه جان مورز لیورپول در بریتانیا است می گوید کار بروتکام یک رمان و مثال بسیار دیدنی و جذاب از انعطاف پذیری در رفتار پستانداران در پاسخ به تغییرات محیطی فراهم می کند.

عادت های بزهکاری

او اضافه کرد، این مورد به طرز خاصی جالب است، به دلیل اینکه رفتار مشابه در مکان های دیگر که می توانست رخ دهد مشاهده نشده است. “این نشان می دهد که این مورد در واقع می تواند عادات رفتاری جدیدی  در پستانداران باشد که به ما می آموزد عادات جدید می تواند شامل سرقت و مبادله ی کالا با یک گونه ی متفاوت باشد.”

میمون هایی که سرقت کرده و می فروشند

بروتکام می گوید کار او باید به محققان کمک کند تا بیشتر درباره ی روانشناسی پستانداران بیاموزند: چگونه اطلاعات در میان گروه ها منتقل می شود، تا چه اندازه آن ها رفتارهای خودشان را درک می کنند و چگونه برای آینده برنامه ریزی می کنند.

این موضوع حتی می تواند در پاسخ به سوال هایی درباره ی تکامل توانایی های شناختی خودمان کمک کند. او می گوید: “بروتکام و مهارت های مبادله کردن به خوبی در حیوانات شناخته نشده اند. آن ها معمولا به طور انحصاری برای انسان ها تعریف شده اند.”

اما مشاهده ی میمون های دم دراز می تواند به ما کمک کند بدانیم چگونه ممکن است در اوایل، رفتار در تکامل نسل انسان بوجود آمده باشد.

بنابراین آیا بروتکام تا به حال قربانی موضوع تحقیقاتی خودش شده است؟

او می گوید: “اوه، بسیار زیاد. میمون ها همیشه سعی می کنند کلاه، خودکار و حتی داده های تحقیقاتی من را بدزدند!”

منبع: New Scientist

ارسال نظر