خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

گیاهان تشنه صدای آب را می شنوند

کد خبر: 8125 تعداد بازدید: 942

گیاهان تشنه صدای آب را می شنوند. بوته ها صدا را احساس می کنند و همیشه می دانند کجا آب را پیدا کنند. در ادامه، با از همه چی همراه ...

گیاهان تشنه صدای آب را می شنوند

گیاهان تشنه صدای آب را می شنوند. بوته ها صدا را احساس می کنند و همیشه می دانند کجا آب را پیدا کنند. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

بر طبق تحقیق جدید، گیاهان تشنه با تشخیص لرزش های کوچک خاک به صدای شرشر آب گوش می دهند.

همچنین محققان متوجه شده اند گیاهان می توانند صدای وزوز حشرات را بشنوند – و حتی ممکن است صدای جویدن کرم ها و صدای زوزه ی بادی که از میان درختان عبور می کند را نیز بشنوند.

این مساله ممکن است توضیح دهد که چرا گیاهان همیشه در خشک ترین اقلیم ها قادرند آب را پیدا کنند و حاکی از این است که آن ها بیشتر از آنچه که ما تصور می کنیم از محیط اطرافشان اطلاع دارند.

محققان دانشگاه استرالیای غربی که توسط زیست شناس مونیکا گالیانو رهبری می شدند جوانه های نخود را در گلدان های Y شکل وارونه قرار دادند.

یکی از بازوهای گلدان در آب و دیگری در خاک خشک قرار داده شد.

محققان دریافتند که ریشه ها همیشه به سمتی که آب وجود دارد رشد می کنند، حتی زمانی که در پشت پلاستیک پنهان شده باشد.

دکتر گالیانو گفت: “آن ها به خوبی می دانند که آب در آن جا وجود دارد، حتی اگر تنها چیز برای شناسایی آن صدای جریان آب در داخل لوله باشد.”

دکتر گالیانو معتقد است گیاهان از صدای امواج برای شناسایی آب های دور دست استفاده می کنند.

به دلیل اینکه آب برای حیات ضروری است، ارگانیسم ها برای مقابله با محدودیت آب طیف گسترده ای از استراتژی ها را تکامل داده اند، شامل جستجوی فعالانه برای سطح رطوبت مناسب برای جلوگیری از کم آبی.

محققان می گویند: “گیاهان زمانی که محل آب را تشخیص می دهند برای هدایت ریشه ها از میان خاک از شیب رطوبتی استفاده می کنند، اما اینکه چگونه می توانند این منبع آب را تشخیص دهند نامشخص است.”

اگر گیاهان نزدیک منبع آب باشند آن ها قادرند با استفاده از شیب رطوبتی به آن دست یابند در حالی که اگر منبع آب در فاصله ی دورتری قرار داشته باشد لرزش های آب مفیدتر خواهد بود.

محققان گفتند: “ما دریافتیم که ریشه ها قادرند منبع آب را با سنجش ارتعاشات که در اثر حرکت آب در داخل لوله ها ایجاد می شود، حتی در غیاب لایه های رطوبتی شناسایی کنند.”

منبع: میل آنلاین

ارسال نظر