خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

نقد آستون مارتین DB11 توسط جرمی کلارکسون

کد خبر: 8096 تعداد بازدید: 1100

رانندگی با خودروهای اسپرت همیشه از هیجان خاصی در بین علاقه مندان خودرو برخوردار بوده است. از خودروی فراری و پورشه و مک لارن گرفته تا آستون مارتین. در ادامه، نقد و ...

نقد آستون مارتین DB11 توسط جرمی کلارکسون

رانندگی با خودروهای اسپرت همیشه از هیجان خاصی در بین علاقه مندان خودرو برخوردار بوده است. از خودروی فراری و پورشه و مک لارن گرفته تا آستون مارتین. در ادامه، نقد و بررسی خودروی آستون مارتین DB11 توسط جرمی کلارکسون را مطالعه می کنید. با  از همه چی همراه باشید.

نقد آستون مارتین DB11 توسط جرمی کلارکسون

مردم خودروهای آستون مارتین را دوست دارند. و حتی بیشتر، مردم کسانی که این خودروها را می رانند نیز دوست دارند.

آن ها جالب، هوشمند و عالی به نظر می رسند.

آستون مارتین ها توسط افرادی رانده می شوند که خودروهای فراری و پورشه را اندکی منچستر یونایتدی می یابند. اندکی حال به هم زن! من این موضوع را کاملا درک می کنم، اما این جا همیشه یک مشکلی وجود داشت. آستون مارتین ها خیلی خوب نبودند.

نقد آستون مارتین DB11 توسط جرمی کلارکسون

مدل آستون مارتین DB5، توسط بسیاری در بوق و کرنا شد که بهترین است، نمادین ترین خودروی آستون مارتین، که هنگام رانندگی احساسی بسیار شبیه به رانندگی ماشین حمل زباله بود. در فیلم جیمز باند، “چشم طلایی” صحنه ای وجود دارد که در آن پیرس برازنان با این مدل آستون مارتین در مسیر آلپ در حال مسابقه با فراری ۳۵۵ است. قرار بود که تولید این خودرو بسیار هیجان انگیز باشد ولی برای من فقط آزار دهنده بود، چرا که از من خواسته شده بود که باور کنم اگر یک گاو در مسابقات ماشین سواری شرکت کند شانس برنده شدن خواهد داشت!

آستون مارتین بعدی خودرویی درست کرد به نام “Vantage”، که موتور سوپرشارژ V8 با متکاهای عالی داشت. اما برای رانندگی، احساسی شبیه به فورد رپتور پیکاپ داشت.

برای اینکه موضوع از این هم بدتر شود، آستون مارتین در آن زمان دست ساز بود، که روش دیگری برای بیان این موضوع است که هیچ چیزی با هم همخوانی نداشت و به خوبی کار نمی کرد. و آن ها هیچ وقت قبل از فروش تست نمی شدند!

نقد آستون مارتین DB11 توسط جرمی کلارکسون

این گونه اتفاقات ادامه داشت تا اینکه شرکت آستون مارتین مدل DB7 را ارائه کرد. در حال حاضر فراموش کرده ام که در زمان عرضه به بازار دقیقا چه مشکلی داشت ولی مطمئنم که کیفیت پایین قطعات در ابتدای لیست بلندبالای مشکلات این مدل قرار داشت.

مدل DB9 زمانی که عرضه شد به مراتب بیشتر بهبود یافته بود. احساس می کردید که به خوبی توسعه یافته و رویش فکر شده است. اما در عین حال این احساس را داشتید که پشت طراحی زیبایش یک موتور کاملا معمولی قرار گرفته است. و از آن زمان تا کنون حقیقتا داستان به همین منوال است.

فراری و پورشه، با پشتوانه مالی بالا می توانستند فن آوری های تازه و راه های جدید برای انجام کارها را توسعه دهند. آستون مارتین گیر افتاده بود. مدل و شکل خودرو را تغییر می دادند ولی در داخل همه آن ها به طور گسترده ای مشابه هم بودند و از تکنولوژی هایی استفاده می کردند که دیگر داشت قدیمی می شد.نقد آستون مارتین DB11 توسط جرمی کلارکسون

بنابراین من حقیقتا از DB11 جدید، انتظار آنچنان زیادی نداشتم. حدس زدم که باید زیبا باشد که زیبا هم هست، اما حدس می زدم که از لحاظ دینامیکی وسایر موارد اینگونه نباشد. که اشتباه می کردم.

موتور V12 قدیمی که صدای باشکوهی داشت – اما ته ذهنمان می دانستیم که از ترکیب دو موتور فورد موندئو با هم ساخته شده است – دیگر وجود خارجی ندارد. و به جای آن DB11 توسط یک موتور جدید ۵٫۲ لیتری V12 با دو توربوشارژ تغذیه می شود.

وقتی شنیدم که آستون مارتین این موتور را خودش توسعه داده است، با خودم فکر کردم: “با چی؟ یک عده روی کاناپه لم داده و این تغییرات را ایجاد کرده اند؟” گروه آستون مارتین برای ساخت این مدل با غیرفعال سازی سیلندر و یک توربو و سیستم خنک کننده ی جدید و تمامی فن آوری های جدید به کار بسته است. همچنین، موتور در آلمان ساخته شده است.

نقد آستون مارتین DB11 توسط جرمی کلارکسون

باز هم بهتر، یک ارتباطی با مرسدس بنز ایجاد شده بنابراین DB11 سیستم ناوبری یک مرسدس را دارد. و همینطور سیستم الکترونیکی مرسدس بنز را.

همانطور که اخیرا در نقد و بررسی خودرو در تلویزیون گفتم، این یک ترکیب انگلیسی آلمانی بسیار موفق است. و بزودی یک مدل جدید از آستون مارتین و مرسدس بنز AMG با موتور توربوشارژ V8 تولید خواهد کرد.

خودروی آستون مارتین DB11 یک جانور کاملا متفاوتی است. طراحی این مدل کلاسیک توسط طراح قبلی لوتوس انجام شده است.

نقد آستون مارتین DB11 توسط جرمی کلارکسون

همانطور که شما در امتداد مسیر حرکت می کنید، هوا به داخل کانال ها در پشت پنجره های کنار عقبی سرازیر می شود و سپس از طریق دریچه ی باریکی در بخش عقبی خارج می شود. وقتی در مورد این بال عقبی غیرقابل رویت به من گفته شد با خودم فکر کردم، “آره، درسته”، و هنوز هم تا حدودی همین گونه فکر می کنم.

سیستم کنترل کشش چیز جدیدی نیست. اما این به زیبایی تنظیم شده است بنابراین آن را به ظرافت کنترل و ارتقا بخشیده است.

نقد آستون مارتین DB11 توسط جرمی کلارکسون

تصور کنید که در ساعت ۳ صبح در یک مهمانی در پاریس هستید، و ناگهان یادتان بیاید که عصر همان روز در تورنومنت تنیس در مونت کارلو بازی دارید، این همان ماشین برای این کار است. احساس رانندگی شما همانند حالتی است که انگار تازه از حمام بیرون آمده اید.

نتیجه ی تمامی این کارها این است که شما احساس می کنید برای اولین بار آستون مارتین، یک مهندسی واقعی بین شما و جاده برقرار کرده است. که فقط یک خودرو با ظاهر زیبا نیست. این یک خودروی بی نهایت عالی است.

اما متاسفانه در کنار همه ی این نکات مثبت، بخش داخلی خودرو وحشتناک است. خطوط درب در خودرویی که من آن را تست می کردم اصلا جالب نبود و فرمان خودرو هم مربعی شکل بود. چه کسی فکر کرده که این ایده ی خوبی است؟

نقد آستون مارتین DB11 توسط جرمی کلارکسون

هر چه که هست، بخش کابین خودرو جایی نیست که از آن لذت ببرید یا دوست داشته باشید. و این خجالت آور است به خاطر اینکه سایر بخش های خودرو کاملا لذت بخش است. با فاصله ی بسیار زیاد از سایر مدل های آستون مارتین، این بهترین آستون مارتین ساخته شده تا کنون است.

سایر مشخصات آستون مارتین

قیمت                                            ۱۵۴,۹۰۰ پوند

قدرت موتور                                      ۶۰۰ اسب بخار

شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت          ۳٫۹ ثانیه

حداکثر سرعت                                  ۳۲۲ کیلومتر در ساعت

منبع: Driving

ارسال نظر