خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

چرا شکست عشقی دردناک است؟

کد خبر: 7815 تعداد بازدید: 800

چرا شکست عشقی دردناک است؟ در دنیای امروزی و در روابط اجتماعی پیچیده ی بین افراد گاهی جدایی اتفاق می افتد. که در بسیاری از موارد این جدایی برای هر ...

چرا شکست عشقی دردناک است؟

چرا شکست عشقی دردناک است؟ در دنیای امروزی و در روابط اجتماعی پیچیده ی بین افراد گاهی جدایی اتفاق می افتد. که در بسیاری از موارد این جدایی برای هر دو طرف بسیار دردناک است. اما دلیل این درد جانکاه چیست؟ در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

عشق در تمام مدت در ذهنتان است، و با وجود فراز و نشیب ها، مدام برای مرور خاطرات بیشتر به آن رجوع می کنید.

عشق به دلیل علائم مشابه به افرادی که در آن ها اعتیاد دیده می شود شناخته شده است، و با فعالیت های “اعتیاد مانند” در ذهن در ارتباط است.

در یک تحقیق جدید، محققان، ۶۴ مطالعه را در دو موضوع، که قدمت آن به سال ۱۹۵۶ میلادی باز می گشت مورد بررسی قرار دادند، و متوجه شدند که اعتیاد به عشق وجود دارد – و این اعتیاد به دو شکل می باشد.

چرا شکست عشقی دردناک است؟

محققان مرکز تاریخ پزشکی دانشگاه آکسفورد ۶۴ مطالعه که بر روی عشق و اعتیاد بین سال های ۱۹۵۶ و ۲۰۱۶ میلادی به چاپ رسیده بود را مورد بررسی قرار دادند.

همانند مواد مخدر، گروه تحقیقاتی دریافتند که عشق می تواند سیگنال های پاداش را در مغز فعال کند و همچنین می تواند سبب خوشحالی شود – اما، این امر می تواند با پایان یافتن یک رابطه سبب میل شدید، رفتار وسواسی، و غم و اندوه باشد.چرا شکست عشقی دردناک است؟

گروه تحقیق دو روش متمایز برای توصیف اعتیاد به عشق را شناسایی کردند: یک دید “محدود” و یک دید “گسترده”.

دید محدود افراطی ترین فرم های مضر از عشق و یا رفتارهای مربوط به عشق، را که به عنوان اعتیاد بالقوه در طبیعت می باشند در نظر گرفت.

دید گسترده، بر عکس، حتی وابستگی اجتماعی اولیه را به عنوان شاخصی از انگیزه های اعتیاد آور در نظر گرفت، که توسط فرایند فعالیت های عصبی مشابه به عنوان اعتیاد مرسوم شناخته می شود.

بر طبق یافته های محققان، اعتیاد عشق”محدود”، نتیجه ی فرایند غیرطبیعی در مرکز پاداش مغز است.

چرا شکست عشقی دردناک است؟

این شکل از اعتیاد به عشق، تصور می شود که بسیار نادر است، و به رفتارهای وابستگی مرتبط است، که با جنبه های دیگر آن شخص در زندگی روزمره تداخل می کند.

اعتیاد عشق “گسترده”، از طرف دیگر، بیشتر شبیه عشق های معمولی است، که در آن میل شدید قوی تر است.

هر دوی این شکل از عشق، اگر که وارد روابط ناسالم و حتی سوء استفاده شود می تواند سبب آسیب شود.

بر طبق گفته های محققان، مطالعات بیشتر برای تعیین اینکه آیا هر کدام از آن ها یا هر دوی این شرایط بایستی به عنوان شکل های بالقوه ی اعتیاد در نظر گرفته شوند لازم است.

چرا شکست عشقی دردناک است؟

اما، آن ها می گویند که بر اساس شواهد، آن هایی که اعتیاد عشق را تجربه می کنند فرایندهایی را در مغز به اشتراک می گذارند که در افراد معتاد به مواد مخدر دیده می شود.

در شرایط حداقلی، اگرچه، شواهدی که در مورد آن در این مقاله بحث شد نشان می دهد که اعتیاد به مواد مخدر، از یک طرف، و دست کم تجربه های مرتبط با عشق خاص یا رفتارها، از طرف دیگر، می تواند به پدیده ی معادل در سطح مغز، که توسط همان فرآیندهای فیزیولوژی عصبی تضمین شده به صورت منطقی درک شود.

منبع: میل آنلاین

ارسال نظر