خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

کودکان زیر ۱۴ سال و خطر عبور از خیابان

کد خبر: 7696 تعداد بازدید: 1000

تحقیقی جدید نشان می دهد که عبور کودکان زیر ۱۴ سال به تنهایی از عرض خیابان خطرناک است. بچه ها به بیشتر از یک دهه زمان نیاز دارند تا شلوغی ...

کودکان زیر 14 سال و خطر عبور از خیابان

تحقیقی جدید نشان می دهد که عبور کودکان زیر ۱۴ سال به تنهایی از عرض خیابان خطرناک است. بچه ها به بیشتر از یک دهه زمان نیاز دارند تا شلوغی ترافیک را به خوبی تجزیه و تحلیل کنند. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

دانشمندان ادعا می کنند، بچه ها تا ۱۴ سالگی نمی توانند بدون خطر از عرض جاده عبور کنند.

تحقیق جدیدی نشان می دهد که بیشتر از یک دهه طول می کشد تا قضاوت ادراکی و مهارت های حرکتی برای تحلیل ترافیک بدون ایجاد خطر توسعه پیدا کند.

محققان کودکان ۶ تا ۱۴ سال را در یک محیط شبیه سازی واقعی قرار دادند و از آن ها خواستند که از عرض یک مسیر شلوغ چندین مرتبه عبور کنند.

فقط زمانی که کودکان در سنین نوجوانی بودند موفق شدند از مسیر، بدون خطر عبور کنند و تنها در چندین مورد حوادث جزئی رخ داد.

این تحقیق، در دانشگاه آیوا انجام شد، که در آن کودکان ۶، ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴ ساله و همینطور گروهی از بزرگسالان مورد آزمایش قرار گرفتند.

کودکان زیر 14 سال و خطر عبور از خیابان

هر شرکت کننده در معرض رشته ای از خودروهای مجازی با سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت که در حال نزدیک شدن بود قرار گرفتند (این میزان سرعت به عنوان شاخص سرعت در مناطق مسکونی در نظر گرفته شد) و سپس از یک مسیر ترافیکی که حدود ۳ متر عرض داشت عبور کردند.

فاصله ی زمانی که بین خودروهای عبوری در نظر گرفته شده بود، ۲ تا ۵ ثانیه بود و هر شرکت کننده برای ۲۰ مرتبه کار عبور از مسیر را انجام داد.

نتایج نشان داد که:

– کودکان ۶ ساله در ۸ درصد موارد با وسایل نقلیه تصادف می کنند.

– کودکان ۸ ساله در ۶ درصد موارد

– کودکان ۱۰ ساله در ۵ درصد موارد

– کودکان ۱۲ ساله در ۲ درصد موارد

– کودکان ۱۴ ساله و بزرگ تر تصادفی نداشتند.

محققان مشاهده کردند که کودکان ۶ ساله همانند بزرگسالان از خیابان عبور می کنند (با همان سرعتی که بزرگسالان از خیابان عبور می کنند)، که همین سرعت ممکن است دلیل برخورد با وسایل نقلیه باشد.

کودکان زیر 14 سال و خطر عبور از خیابان

اکثر کودکان همانند بزرگسالان فاصله زمانی مشابهی را (بین خودروی عبوری و خودروی در حال نزدیک شدن) برای عبور انتخاب می کنند.

اما آن ها به همان خوبی بزرگسالان نمی توانند بین ترافیک و شلوغی حرکت کنند.

طبق نتایج تحقیق، کودکان در زمان تصمیم گیری برای عبور امن از خیابان با دو متغییر اصلی درگیر هستند.

اولی قابلیت ادراک آن ها، یا چگونگی قضاوت در مورد فاصله ی خالی بین خودروی عبوری و خودروی در حال نزدیک شدن بود، که شامل محاسبه ی سرعت خودروی در حال نزدیک شدن و میزان فاصله ی آن می شد.

محققان نشان دادند که کودکان کوچکتر با دشواری های بیشتری در تصمیم گیری دقیق و پیوسته بودند.

دومین مورد، مساله ی قابلیت حرکتی آن ها بود، یا با چه سرعتی کودکان بعد از عبور خودرو، از پیاده رو وارد خیابان می شوند.

کودکان کوچکتر قادر نبودند به دقت بزرگسالان اولین قدم را برداشته و از خیابان عبور کنند (تردید در هنگام عبور) که همین مساله سبب می شد زمان کمتری برای عبور از خیابان آن هم قبل از رسیدن خودروی بعدی داشته باشند.

منبع: میل آنلاین

ارسال نظر