خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

انقراض ماموت ها به دلیل پوکی استخوان

کد خبر: 7656 تعداد بازدید: 1379

به گفته محققان، ماموت ها هم همانند انسان ها از پوکی استخوان و آرتریت رنج می برده اند و این ممکن است دلیل منقرض شدن آن ها باشد. در ادامه، ...

انقراض ماموت ها به دلیل پوکی استخوان

به گفته محققان، ماموت ها هم همانند انسان ها از پوکی استخوان و آرتریت رنج می برده اند و این ممکن است دلیل منقرض شدن آن ها باشد. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

محققان معتقدند، ماموت ها از بیماری های استخوان که به طور معمول در انسان ها رایج است رنج می برده اند.

تقریبا نصف استخوان های ماموتی که مورد بررسی قرار گرفتند نشانه های جدی از بیماری های استخوان مانند پوکی استخوان، آرتریت و از بین رفتن بافت استخوان (تخریب استخوان) داشتند.

انقراض انبوه ماموت ها ممکن است با کمبود شدید مواد معدنی مرتبط باشد که منجر به این بیماری ها شده اند.

انقراض ماموت ها به دلیل پوکی استخوان

داخل خط چین غضروف شل را نشان می دهد که در نهایت به استخوان چسیبیده است

دکتر سرگی لشچینسکی که یک دیرین شناس در دانشگاه دولتی تومسک در روسیه و نویسنده ی تحقیق است بیش از ۱,۵۰۰ استخوان و ۸ عاج حداقل ۴۷ ماموت را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

این بقایای ماموت ها در سایت برلیوخ در جمهوری یاکوتی یکی از بخش های روسیه یافت شده اند.

استخوان ها بین سال های ۷۰ و ۸۰ میلادی به دست آمده اند که به طور عمده به دلیل شستشو با آب پرفشار از بافت های صخره ای بیرون زدند.

طبق گفته های دکتر لشچینسکی، بقایای ماموت ها که حدود ۱۲,۰۰۰ تا ۱۳,۰۰۰ سال پیش زندگی می کرده اند به خوبی حفظ شده است.

استخوان ها توسط رسوبات پوشیده شده بودند که همین امر سبب حفظ آن ها از تغییر در اثر هوا و آسیب درندگان شده است.

انقراض ماموت ها به دلیل پوکی استخوان

یکی دیگر از مشاهدات غیر طبیعی، باز بودن دیافراگم عرضی مهره های گردن بود (با فلِش قرمز مشخص شده است) – جایی که شریان های خونی و عصب ها به طور طبیعی در آن قرار دارند.

به دلیل اینکه استخوان ها در لایه منجمد دائمي اعماق زمین (یک لایه ی زیرزمینی از خاک که در طول سال ها منجمد باقی می ماند) محفوظ مانده بودند، سبب شده بود تا تجزیه بافت های آن ها کند شود.

بنابراین حتی بعد از هزاران سال، غضروف برخی از استخوان ها سالم مانده است.

دکتر لشچینسکی دریافت که ۴۲ درصد نمونه های استخوان، نشانه های بیماری های سیستم اسکلتی را نشان می دهند.

در بین تمام حالات بیماری ۲ مورد قبلا هرگز در ماموت ها مشاهده نشده بود.

یکی از بیماری هایی که مشاهده شد، سبب می شود استخوان های شکننده یا بافت غضروفی به صورت آزادانه در مفصل زلاله ای یا مفصل سینوویال شناور بمانند.

دکتر لشچینسکی گفت که این بیماری اغلب در انسان ها مشاهده شده بود، و زمانی که یک استخوان شکننده به داخل مفصل زلاله ای می افتد سبب ایجاد درد شدیدی می شود.

این شکستگی ها می تواند نشان دهنده ی بیماری وخیمی مانند فرسایش بافت مرده استخوان یا مرگ استخوان باشد.

انقراض ماموت ها به دلیل پوکی استخوان

بخش خط چین، تحلیل استخوان را نشان می دهد. فلش سفید یک زخم را نشان می دهد و فلِش های خط چین، آتروفی غضروف مفصلی را نشان می دهند.

در اکثر نمونه ها، در استخوان های ماموت ها نشانه هایی از تغییرات مخرب مانند شکستگی استخوان، ورم مفاصل و سایر بیماری ها وجود داشت که به دلیل اختلالات متابولیکی ناشی از کمبود یا ازدیاد مواد مغذی حیاتی ایجاد شده است.

این یافته ها فرضیه ی دیرین شناس دانشگاه دولتی تومسک را تقویت می کند که دلیل انقراض گسترده ی ماموت ها به دلیل فشار ناشی از کمبود شدید مواد معدنی و یا به دلیل تغییرات بزرگ زیست محیطی در کره زمین از بین رفته اند.

منبع: میل آنلاین

ارسال نظر