خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

اثر مصرف داروی ضد افسردگی در بارداری

کد خبر: 7576 تعداد بازدید: 625

تاثیر مصرف داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری چیست؟ آیا مصرف داروهای ضد افسردگی در طول دوران بارداری برای جنین خطرناک است؟ آیا استفاده از داروهای ضد افسردگی می تواند خطر ...

تاثیر مصرف داروی ضد افسردگی در بارداری

تاثیر مصرف داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری چیست؟ آیا مصرف داروهای ضد افسردگی در طول دوران بارداری برای جنین خطرناک است؟ آیا استفاده از داروهای ضد افسردگی می تواند خطر اوتیسم و بیش فعالی را در نوزادان افزایش دهد؟ محققان دانشگاه ایندیانا طی تحقیات جامعی که اخیرا انجام داده اند به این پرسش ها پاسخ داده اند. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

تاثیر مصرف داروی ضد افسردگی در بارداریزنانی که در دوران بارداری از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند خطر ابتلای فرزندشان را به اوتیسم یا اختلال نقص توجه بیش فعالی (بیش فعالی) را افزایش نمی دهند.

پس از بررسی چندین عامل خطرزا، محققان دانشگاه ایندیانا هیچ شواهدی دال بر افزایش خطر اختلالات تکاملی در میان فرزندان در معرض داروهای ضد افسردگی پیدا نکردند.

تنها چیزی که تغییر کرده بود اندکی افزایش خطر، چیزی در حدود ۱٫۳ برابر در تولد نارس برای کودکانی بود که در طول دوران بارداری در معرض داروهای ضد افسردگی بودند.

این تحقیق سبب ایجاد سردرگمی و ایجاد اختلاف گسترده در جامعه پزشکی شد، به دلیل اینکه با تحقیقات مختلف و به طور همزمان به نتایج مختلفی دست یافتنه بودند.

تاثیر مصرف داروی ضد افسردگی در بارداری

روز دوشنبه، مجله ی انجمن پزشکی آمریکا تحقیقی فرانسوی را به چاپ رساند که نشان می داد داروهای ضد افسردگی اوتیسم و بیش فعالی را تا ۸۱ درصد افزایش می داد. اگرچه محققان این تحقیق اذعان داشتند که مطالعه ی آن ها از گستردگی کافی برخوردار نیست تا بتوان آن را به عنوان امر مسلم در نظر گرفت.

و اکنون، فقط ساعتی بعد، مجله ی انجمن پزشکی آمریکا گزارش متناقض دانشگاه ایندیانا را به چاپ رسانده است – که سبب اختلاف عقیده شدید در مورد موضوع مطروحه شده است.

تعداد افرادی که برای بیماری های روانی در سراسر جهان درمان می شوند رو به افزایش است، که در نتیجه سبب افزایش مصرف داروهای ضد افسردگی در بین مادران باردار شده است.تاثیر مصرف داروی ضد افسردگی در بارداری

پرفسور برایان دی اونوفریو در دانشگاه ایندیانا، دانشکده ی علوم و هنر، از بخش علوم روانشناسی و مغز که رهبری تحقیق را بر عهده داشت گفت: “تا آن جایی که ما می دانیم، این یکی از قوی ترین تحقیقاتی است که نشان می دهد قرار داشتن در معرض داروهای ضد افسردگی در طول دوران اولیه بارداری با ابتلا به اوتیسم، بیش فعالی یا رشد ضعیف جنین ارتباطی ندارد.”

پرفسور دی اونوفریو اضافه می کند: “حفظ تعادل بین سود و زیان استفاده از داروهای ضد افسردگی در طول دوران بارداری یکی از سخت ترین تصمیماتی است که هر زنی باید با مشاوره با پزشک معالجش بگیرد. اگرچه، این تحقیق نشان می دهد که استفاده از این گونه داروها در حین بارداری ایمن تر از آن چیزی باشد که قبلا تصور می شد.”

تاثیر مصرف داروی ضد افسردگی در بارداری

این تجزیه و تحلیل، با همکاری محققان پژوهشکده ی کارولینسکای سوئد و دانشکده ی بهداشت تی. اچ. چان هاروارد نتیجه گیری شده است، که داده های مربوط به تولدهای زنده در سوئد بین سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۲ را شامل می شود.

همچنین اطلاعات مربوط به نسخه های داروهای ضد افسردگی در بزرگسالان، تشخیص اوتیسم و بیش فعالی در کودکان، رابطه ی ژنتیکی بین کودکان و والدین، سن و سطح تحصیلات والدین و سایر عوامل نیز در این بررسی مد نظر قرار گرفت.

با بیش از ۱٫۵ میلیون نوزاد، این تحقیق یکی از بزرگ ترین و جامع ترین جامعه آماری را در بر می گیرد که تا کنون برای درک تاثیرات استفاده از داروهای ضد افسردگی در طول دوران بارداری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

تاثیر مصرف داروی ضد افسردگی در بارداری

افزایش خطر تولد زودرس بعد از کنترل و بررسی سایر عواملی که بر سلامتی اثرگذار بودند مشخص شد، مثل سن مادر در بچه دار شدن، در خواهر و برادرهایی که مادرانشان در طول یک بارداری از داروهای ضد افسردگی استفاده کرده بود و در بارداری دوم از داروهای ضد افسردگی استفاده نکرده بودند این تفاوت آشکار شد.

پرفسور دی اونوفریو افزود: “قابلیت مقایسه خواهر و برادرهایی که در طول دوران بارداری به طور متفاوتی در معرض داروهای ضد افسردگی قرار گرفته بودند از ویژگی های بزرگ این تحقیق هستند.”

تاثیر مصرف داروی ضد افسردگی در بارداری

او ادامه می دهد: “اکثر تجزیه و تحلیل ها برای کنترل تفاوت ها در عواملی مثل سن، نژاد و وضعیت های اقتصادی اجتماعی بر روی تطبیق آماری تکیه دارند. اما این سخت است که بدانید کامل ترین تطابق صورت گرفته است یا نه، به دلیل اینکه نمی توانید مطمئن باشید که تمام معیارهای مرتبط برای کنترل و بررسی این تفاوت ها را دارید.”

زمانی که نوزادان و کنترل های غیر مرتبط برای عوامل خطرزای مرتبط مقایسه می شد، محققان دریافتند که اندکی ریسک بالا برای تمامی ۴ وضعیت وجود دارد: ۱٫۴ برابر احتمال بیشتر برای تولد زودرس، ۱٫۱ برابر احتمال بیشتر برای رشد کم جنین و ۱٫۶ برابر احتمال خطر بیشتر برای اوتیسم و بیش فعالی.

تاثیر مصرف داروی ضد افسردگی در بارداری

در یک تجزیه و تحلیل کنترل نشده – که این عوامل را مد نظر قرار نداده بود – مصرف کنندگان داروهای ضد افسردگی در اوایل دوران بارداری با ۱٫۵ برابر احتمال بیشتر برای تولد زودرس، ۱٫۲ برابر احتمال بیشتر برای رشد کم جنین، ۲ برابر احتمال خطر بیشتر برای اوتیسم و ۲٫۲ برابر افزایش خطر برای بیش فعالی مواجه بودند.

اکثر افراد مورد آزمایش در این تحقیق که داروهای ضد افسردگی مصرف می کردند – که ۸۲ درصد را شامل می شود – از مهار کننده های انتخابی سروتونین که رایج ترین نوع از داروهای ضد افسردگی است را مصرف می کردند که شامل فلوکستین (Prozac)، سرترالین (Zoloft) و سیتالوپرام (Celexa) می شود.

علاوه بر استفاده از این داروها در اوایل دوران بارداری، این تحقیق استفاده ی همزمان از داروهای ضد افسردگی را قبل از دوران بارداری و نه در طی آن همانند مادرها در پدرها نیز مورد بررسی قرار داد.

منبع: میل آنلاین

ارسال نظر