خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

نقد و بررسی لکسوس NX توسط جرمی کلارکسون

کد خبر: 7484 تعداد بازدید: 1019

لکسوس طرح ساخت کراس اووِر را با مدل سایز متوسط RX در سال ۱۹۹۸ میلادی شروع کرد. این شرکت با تولید سری NX قصد دارد بخش در حال رشد خودروهای ...

نقد و بررسی لکسوس NX توسط جرمی کلارکسون

لکسوس طرح ساخت کراس اووِر را با مدل سایز متوسط RX در سال ۱۹۹۸ میلادی شروع کرد. این شرکت با تولید سری NX قصد دارد بخش در حال رشد خودروهای SUV جمع و جور را توسعه دهد. لکسوس SUV مجللی است که قابل رقابت با رقبایی چون آئودی Q5، بی ام و X3، رنج رووِر اوک و ولوو XC60 است.

در ادامه، نقد و بررسی لکسوس NX که توسط جرمی کلارکسون (مجری سابق تخت گاز و مجری کنونی تور بزرگ)، انجام شده است را مطالعه می کنید. با از همه چی همراه باشید.

نقد و بررسی لکسوس NX توسط جرمی کلارکسون

وقتی که یک مرسدس بنز روبرویتان است، بدون اینکه حتی درهای آن را باز کنید می دانید که داخل آن چه چیزی انتظار شما را می کشد. تمام مدل های مرسدس بنز به طور گسترده ای احساس مشابهی دارند تا اینکه شرکت مرسدس بنز تصمیم به تغییر مسیرش می گیرد، که تقریبا هر ۴,۰۰۰ سال یک بار اتفاق می افتد! و بعد، و به آرامی، همه ی مدل ها اندکی احساس متفاوت به شما می دهند.

این داستان برای بی ام و هم وجود دارد. خودروهای تولیدی بی ام و همگی سبک و سریع بودند، که به یکباره سنگین و کمی وحشتناک شدند، اما الان دوباره همه ی مدل های آن به خوبی گذشته شده اند (البته خب بدون تردید به جز مدل X3).

نقد و بررسی لکسوس NX توسط جرمی کلارکسون

اما با لکسوس شما نمی دانید چه چیزی در انتظارتان است. برخی از مدل های لکسوس آنقدر خوب هستند که شگفت زده می شوید. اما برخی از مدل های آن آنقدر بد هستند که تصمیم می گیرید با تمام سرعت رانندگی کنید و به یک درخت بکوبید تا به این بدبختی پایان دهید.نقد و بررسی لکسوس NX توسط جرمی کلارکسون

اما در مورد مدل NX، خب راستش را بخواهید در دنیای خودرو حروف بسیاری وجود دارد که بسیار خوب هم جواب گرفته اند، برای مثال S ،T یا R. حرف R در حال حاضر بسیار محبوب است. R بیشتر حالت مردانه دارد، اما N؟ نه! استفاده از N زیاد خوب از آب درنیامده است.

نقد و بررسی لکسوس NX توسط جرمی کلارکسون

برای اینکه مساله از اینی هم که هست بدتر شود، این مدل تولیدی لکسوس یکی از آن کراس اوورهایی است که به دلیل تنومندی و امن تر بودنش از مدل های هاچ بک معمولی محبوب تر است. در حالی که واقعا اینگونه نیست! اما کراس اووِرها گران تر، بی فایده تر و بیش از حد بزرگ هستند.نقد و بررسی لکسوس NX توسط جرمی کلارکسون

اما یک نکته ی دیگر! این یک خودروی هیبریدی است! بله، شما در حال رانندگی با یک خودروی بزرگ هستید، اما این خودرو دوستدار محیط زیست است بنابراین مشکلی نیست. نه، باز هم اینگونه نیست! این یک خودروی نامهربان و آرام است. یک خودروی هیبریدی ممکن است که گاز دی اکسید کربن کمتری از یک خودروی عادی تولید کند، اما هزینه ای که به این سیاره برای تولید آن وارد می شود بسیار سرسام آور است.

هر کسی که یک خودروی هیبریدی برای دلایل زیست محیطی می خرد در واقع دارد به دنیا اعلام می کند که یک احمق است!

نقد و بررسی لکسوس NX توسط جرمی کلارکسون

بنابراین، این خودرو یک کراس اووِر هیبریدی با یک N در اسمش، از یک شرکتی است که می تواند گهگاهی محصولاتی را عرضه کند. که این اصلا خوب به نظر نمی رسد. اما اینجا یک نکته ای وجود دارد: اتفاقا کاملا هم خوب به نظر می رسد!

در ابتدا شما تصور می کنید همه چیز بسیار پیچیده و شلوغ و پلوغ است، اما راستش را بخواهید بسیار متناسب و پر از تجهیزات واقعا دوست داشتنی است.

این یکی از آن خودروهای جذابی است که شما را مجبور می کند شب بعد از قفل کردن خودرو، برگردید و یک بار دیگر نگاه دیگری به آن بیندازید.

نقد و بررسی لکسوس NX توسط جرمی کلارکسون

و این امر در داخل حتی بهتر هم هست. موقعیت رانندگی خوب است، دکمه ها اینگونه به نظر می رسد که انگار توسط شرکت بین المللی ساعت سازی طراحی شده است، کیفیت مواد استفاده شده در داخل کابین بسیار بهتر از چیزی است که می توانید با این قیمت انتظار داشته باشید و بسیاری وسیله و تجهیزات در داخل آن وجود دارد که می توانید با آن ها کلنجار بروید.

نقد و بررسی لکسوس NX توسط جرمی کلارکسون

و زمانی که شما تصور می کنید با همه ی آن ها کار کرده اید، تعداد زیادی دکمه ی دیگر پیدا می کنید و مجبور می شوید دوباره با آن ها سر و کله بزنید.

من به طور خاص صفحه لمسی که فلِش ها را در اطراف ردیاب ماهواره ای هدایت می کرد دوست داشتم.

و من ساعت ها خودم را با سیستم نشان دهنده مسیر سرگرم کردم، سرگرمی دیگر این بود که حدس بزنی با زدن هر دکمه قرار است چه اتفاقی بیفتد. پاره ی اوقات به نظر می رسید که اتفاقی نیفتاده است.

نقد و بررسی لکسوس NX توسط جرمی کلارکسون

این به این دلیل است که در پشت صحنه، لکسوس به طرز عجیبی پیچیده است. روی این مدل یک موتور معمولی ۴ سیلندری ۲٫۵ لیتری بنزینی که ۱۵۳ اسب بخار قدرت تولید می کند قرار دارد، اما یک موتور دیگر نیز وجود دارد، که تمامی کارهای پیچیده را انجام می دهد. حتی یک موتور دیگر در عقب خودرو برای انتقال قدرت به چرخ های عقب زمانی که در خارج شهر هستید وجود دارد.نقد و بررسی لکسوس NX توسط جرمی کلارکسون

زمانی که پای خود را بر روی پدال گاز فشار می دهید، با اینکه اندکی کند است ولی حس خوبی به شما منتقل می کند.

اما بررسی بیشتر نشان داد که اگر چه سیستم انتقال نیرو eCVT نامیده می شود، از نوع عادی و همیشگی آن متفاوت است، تمام بخش ها نیرویشان را به دیفرانسیل ارسال می کنند، و این کار سبب نیروی حرکتی به چرخ ها می شود.

نقد و بررسی لکسوس NX توسط جرمی کلارکسون

با این حال، برای یک فرد عادی لکسوس بسیار خوب است. در مسیرهای خارج شهر هم به خوبی کار می کند، صندوق بار آن بزرگ است و صندلی های عقب جادارند. برای خودرویی با این ارتفاع و وزن سنگین، فرمان پذیری خودرو خوب است – ولی وزن آن واقعا زیاد است – با این همه با توجه به حجم مخزن آن، با یک بار سوختگیری می توانید صدها کیلومتر رانندگی کنید. از رانندگی با این خودرو لذت بردم و به هر کسی که به هر دلیلی از رنج رووِر اوک خوشش نمی آید این خودرو را پیشنهاد می کنم.

منبع: Driving

ارسال نظر