خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

بهترین روش کشت و پرورش درخت انجیر

کد خبر: 7455 تعداد بازدید: 1845

بهترین روش کشت و پرورش درخت انجیر چیست؟ انجیر (Fig) با نام علمی (.Ficus carica L) درختی است یکپایه از تیره توت سانان (Moraceae) در جنس انجیر حدود ۶۰۰ گونه ...

بهترین روش کشت و پرورش درخت انجیر

بهترین روش کشت و پرورش درخت انجیر چیست؟ انجیر (Fig) با نام علمی (.Ficus carica L) درختی است یکپایه از تیره توت سانان (Moraceae) در جنس انجیر حدود ۶۰۰ گونه وجود دارد که بیشتر گرمسیری و همیشه سبز هستند. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

انجیر بومی غرب آسیا است و هزاران سال است که در این منطقه و نیز در اطراف دریای مدیترانه کشت می گردد.

پایداری انجیر در برابر سرما کمی از انار کمتر است و در زمستان در دمای ۹- درجه سانتی گراد تمام شاخه های آن تا سطح زمین خشک می شوند. نیاز سرمایی انجیر با ۱۰۰ تا ۴۰۰ ساعت دمای کمتر از ۷ درجه سانتی گراد برآورده می شود. انجیر در برابر دمای زیاد هوا در تابستان کاملا پایدار است.

درخت انجیر خاک های عمیق لمونی رسی را ترجیح می دهد. این گیاه را می توان به صورت دیم پرورش داد ولی آبیاری مرتب، در بالا بردن کمیت و کیفیت رشد و میزان محصول اهمیت زیادی دارد.

درخت انجیر می تواند در شرایط مساعد، تا ۱۰۰ سال عمر و تا ۱۵ متر ارتفاع پیدا کند.

در گیاه بارور، گل های نر و ماده در مجاورت هم در داخل یک دمگل گوشتی که قسمت خوراکی میوه رسیده را تشکیل خواهد داد، در محل گره، چوب یکساله به وجود می آیند. قسمت فوقانی این دمگل حاوی سوراخی است که روزن (Ostiole) نامیده می شود.

گل های نر انجیرهای معمولی، فاقد قدرت تولید دانه گرده هستند. انجیر معمولی سالانه دو سری گل تولید می کند. سری اول که در سال قبل، آغازیده (Initiate) شده اند، از طریق بکرزایی تبدیل به میوه می شوند، ولی سری دوم که در همان سال آغازیدن تبدیل به میوه می گردند، نیاز به گرده افشانی دارند. گرده افشانی توسط زنبور انجیر (Fig Wasp) و با استفاده از دانه گرده انجیر وحشی یا برانجیر (Caprifig) و به کمک انسان انجام می گیرد. این عمل برانجیرزنی (Caprification) نامیده می شود.

افزایش انجیر، به طور معمول، به وسیله قلمه انجام می شود ولی می توان خواباندن و پیوند زدن را نیز به کار گرفت.

فاصله کشت بر حسب آبی و یا دیم بودن باغ و قدرت خاک متفاوت است. در باغ های آبی، فواصل کشت ۶ تا ۸ متر پیشنهاد می شود.

تربیت نهال جوان ممکن است به صورت بوته ای، درخت شلجمی و یا یک درختچه کوتاه سرپهن (Flat top) انجام شود.

در درختان بالغ دو بار هرس، یکی در تابستان و یکی در زمستان انجام می شود تا تعداد شاخه های فرعی و میزان محصول افزایش یابد.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر