خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

چرا صدای طبیعت باعث آرامش انسان می شود؟

کد خبر: 7344 تعداد بازدید: 392

چرا صدای طبیعت باعث آرامش انسان می شود؟ محققان می گویند، قدم زدن در جنگل، یا حتی پخش صدای طبیعت از دستگاه پخش می تواند روی ضربان قلب اثر گذاشته ...

چرا صدای طبیعت باعث آرامش انسان می شود؟

چرا صدای طبیعت باعث آرامش انسان می شود؟ محققان می گویند، قدم زدن در جنگل، یا حتی پخش صدای طبیعت از دستگاه پخش می تواند روی ضربان قلب اثر گذاشته و سبب بهبود ارتباط مغز شود. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

 محققان می گویند یک توضیح علمی برای اینکه چرا صدای طبیعت اثری چنین تقویت کننده روی روان ما دارد را مشخص کرده اند. بر طبق تحقیقات جدید، آن ها به طور فیزیکی ارتباطات مغز ما را اصلاح می کنند.

صداهای طبیعی و محیط سبز با آرامش روحی و روانی انسان در ارتباط است و البته صدها سال برای سلامتی مفید بوده است. اما تحقیق جدیدی که در مجله گزارش های علمی به چاپ رسیده است، اولین تحقیقی است که از اسکن مغزی، بررسی ضربان قلب و آزمایش های رفتاری برای یافتن علل روانشناسی برای این اثرات استفاده کرد.

چرا صدای طبیعت باعث آرامش انسان می شود؟

برای بررسی ازتباط بین مغز، بدن و صدای پس زمینه، محققان در دانشکده پزشکی برایتون و ساسکس در انگلستان ۱۷ بزرگسال سالم را در حالی که به صورت پشت سر هم به ۵ دقیقه از اصوات طبیعی و ساخته بشر گوش می دادند روی آن ها اسکن های”تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی” انجام دادند.

در طی هر کدام از اصواتی که پخش می شد، شرکت کننده ها علاوه بر این برای اندازه گیری دقت و میزان توجه شان کارهایی را انجام می دادند. ضربان قلب هر کدام نیز در عین حال برای مشخص کردن تغییرات سیستم عصبی خود مختار هر کدام از شرکت کنندگان نیز زیر نظر گرفته شد – سیستم ارگان های درگیر در این فرایند غیر ارادی شامل تنفس، فشار خون، دما، سوخت و ساز بدن و گوارش بودند.

وقتی دانشمندان نتایج تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی را مورد بررسی قرار دادند، محققان متوجه شدند که فعالیت شبکه حالت پیش فرض مغز – بخشی که در سرگردانی ذهن درگیر است و وضعیت بدون عملکرد بیداری – بسته به صداهای پس زمینه ای که پخش می شد متفاوت بود. به ویژه، گوش دادن به اصوات مصنوعی با الگوی دقت درونی متمرکز همراه بود در حالی که اصوات طبیعت، دقت خارجی متمرکز را برانگیخه بود.

چرا صدای طبیعت باعث آرامش انسان می شود؟

دقت درونی متمرکز می تواند شامل نگرانی و فکر و خیال درباره موارد مرتبط با الگوهای درونی که با شرایط درگیر در استرس های روانشناسی شامل افسردگی، اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه در ارتباط باشد. علاوه بر این، زمان عکس العمل شرکت کنندگان وقتی که به صداهای مصنوعی گوش می دادند در مقایسه با صداهای طبیعی کندتر بود.

همچینن تفاوت اندک در ضربان قلب افراد مشخص شد که نشان دهنده تغییر در پاسخ دستگاه عصبی خودگردان بدن می باشد.

به طور کلی، صداهای طبیعت با واکنش همدردانه و افزایش در پاسخ پاراسمپاتی بدن همراه بود – که برای آرامش بدن و عملکرد در شرایط عادی کمک می کند.

منبع: Health

ارسال نظر