خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

جمعه ، ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

آیا انسان های اولیه آدم خوار بودند؟

کد خبر: 7291 تعداد بازدید: 1099

آیا انسان های اولیه آدم خوار بودند؟ تحقیقات جدید نشان می دهد که انسان های ماقبل تاریخ هم نوعان خود را صرفا برای به دست آوردن کالری بیشتر نمی خوردند. در ...

آیا انسان های اولیه آدم خوار بودند؟

آیا انسان های اولیه آدم خوار بودند؟ تحقیقات جدید نشان می دهد که انسان های ماقبل تاریخ هم نوعان خود را صرفا برای به دست آوردن کالری بیشتر نمی خوردند. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

یک باستان شناس روی این مساله که انسان های اولیه از خوردن هر بخش از بدن چه میزان کالری دریافت می کرده اند کار و تحقیق کرده است.

تحقیقات او نشان می دهد که گوشت انسان کالری بسیار پایینتری در مقایسه با موجودات ماقبل تاریخی مثل کرگدن پشمالو، گوزن قرمز و ماموت ها داشته است.

استخوان های انسان هایی در غارهای سرتاسر جهان پیدا شده است که روی آن ها اثر دندان های انسان بوده است و این امر سبب شده تا دانشمندان نتیجه بگیرند که اجداد ما گوشت انسان مصرف می کرده اند.

دانشمندان در تحقیقات قبلی متوجه شده بودند که انسان های اولیه تبدیل به آدم خوار شده اند تا بتوانند پروتئین مورد نظر بدنشان را در مواقعی که مواد غذایی کمیاب بود به دست آورند.

اما تحقیقات جدید نشان می دهد که انسان های ماقبل تاریخ ممکن است در واقع گوشت انسان را به عنوان بخشی از یک مراسم فرهنگی یا اجتماعی مصرف می کرده اند.

دکتر جمیز کول از دانشگاه برایتون می گوید: “بخش هایی از آدم خواری عصر حجر غالبا به عنوان “تهیه غذا” در طبیعت تعریف شده اند.”

برای این تحقیق دکتر کول ارزش غذایی گوشت انسان را در مقایسه با سایر حیوانات مورد مطالعه قرار داد.

او بر روی ۹ منطقه ای که وجود فسیل انسان در آن گزارش شده بود متمرکز شد. مکان هایی که محققان قبلا در آن شواهدی از آدم خواری پیدا کرده بودند، مثل علائمی بر روی استخوان ها که نشان دهنده ی سلاخی بود.

مکان های باستان شناسی که قدمت آن ها به صورت تقریبی بین ۱۴,۰۰۰ پیش تا بیش از ۹۰۰,۰۰۰ سال پیش بر می گردند. که شامل دوره ی پارینه سنگی است این تحقیق را در بر می گیرد.

۵ تا از این مکان های باستان شناسی مربوط به عمو زاده های تکاملی ما نئاندرتال ها، ۲ تا از این مکان ها مربوط به گونه ی خود ما انسان ها و بقیه نیز مربوط به سایر گونه های منقرض شده از شاخه های تکاملی انسان بودند.

سوال دکتر کول این بود: گوشت بدن انسان های یافت شده در هر مکان باستان شناسی چه مقدار کالری فراهم می کرده است؟

برای تخمین مقدار آن، او ابتدا از داده هایی که قبلا منتشر شده بود استفاده کرد تا نتیجه بگیرد که انسان های اولیه از مصرف گوشت هم نوع خود با سایز متوسط ۱۴۴,۰۰۰ کالری به دست می آورده اند.

او سپس دامنه ی سنی بدن ها را مورد بررسی قرار داد.

او نتیجه گیری کرد که حتی اگر که تمام بدن های موجود در یک مکان یکجا مصرف می شدند انرژی که از آن ها به دست می آمد بیشتر از چیزی نبود که یک شکارچی می توانست از شکار یک ماموت، کرگدن پشمالو یا خرس به دست بیاورد.

دکتر کول اضافه کرد: “شما با یک حیوانی سر و کار دارید که به اندازه شما باهوش است، به اندزاه ی شما زیرک است، و می توانند به طریقی که شما با آن ها مبارزه می کنید با شما مبارزه کند.”

دکتر کول می گوید، شاید اجداد ما همونوعان خود را که مرده بودند به عنوان یک غذای آسان مصرف می کردند.

اما نکته اصلی که او اشاره می کند این است که معمولا، آدم خواری احتمالا توسط برخی عوامل فرهنگی و اجتماعی توسعه یافته بود نه فقط از دیدگاه تغذیه ای آن.

او می گوید، به عنوان مثال ممکن است حملات خشونت باری در دفاع از قلمرو اتفاق افتاده باشد.

نتایج نشان می دهد که ارزش غذایی انسان ها در مقایسه با گونه های جانوری هم وزن قابل مقایسه بوده است، اما به طور قابل توجهی پایین تر از طیف وسیعی از جانورانی است که غالبا در روند تکاملی گونه های انسانی یافت شده است.

این می تواند بیانگر این مساله باشد که انگیزه ی آدم خواری در بین انسان های ماقبل تاریخ ممکن است صرفا از دید تغذیه ای نباشد.

این بیانگر این مساله است که به دلیل ارزش غذایی پایین انسان ها آدم خواری عصر حجر به مسائل فرهنگی و اجتماعی مرتبط بوده است.

منبع: میل آنلاین

ارسال نظر