خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

شنبه ، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

چگونه توت فرنگی را کشت کنیم؟

کد خبر: 7267 تعداد بازدید: 772

چگونه توت فرنگی را کشت کنیم؟ توت فرنگی (Strawberry) با نام علمی (.Fragaria ananassa Duch) گیاهی علفی، چند ساله و همیشه سبز از تیره وردسانان است. در جنس توت فرنگی ...

چگونه توت فرنگی را کشت کنیم؟

چگونه توت فرنگی را کشت کنیم؟ توت فرنگی (Strawberry) با نام علمی (.Fragaria ananassa Duch) گیاهی علفی، چند ساله و همیشه سبز از تیره وردسانان است. در جنس توت فرنگی حدود ۱۱ گونه مختلف وجود دارد که در سراسر کره زمین از جمله ایران پراکنده هستند. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

کشت توت فرنگی برای اولین بار در حدود سال ۱۴۰۰ میلادی در اروپا شروع شد. ارقام امروزی توت فرنگی، دو رگه های بین گونه ای هستند که از گونه های بومی آمریکای شمالی و جنوبی منشا گرفته اند.

توت فرنگی در برابر سرما نیمه مقاوم است و در زمستان بدون پوشش تا ۱۰- و با پوشش تا ۱۸- درجه سانتی گراد را تحمل می کند. نیاز سرمایی توت فرنگی کم است و با ۲۰۰ تا ۴۰۰ ساعت دمای کمتر از ۷ درجه سانتی گراد برآورده می شود.

پوشانیدن روی بوته ها در زمستان به وسیله کاه، خاک اره و یا پلاستیک، علاوه بر حفاظت آن ها از سرما، این حسن را دارد که آغاز رشد بوته ها را در ابتدای بهار، به تعویق می اندازد و بدین وسیله خطر سرمازدگی بهاره را کاهش می دهد. توت فرنگی، آب و هوای خنک را بیشتر می پسندد و به دلیل سطحی بودن ریشه ها به آب فراوان و خاک حاصلخیز نیاز دارد.

چگونه توت فرنگی را کشت کنیم؟

از نظر مدت گل دهی، توت فرنگی ها به دو گروه تقسیم می شوند: بهاره (June bearing) که سالی یکبار گل و میوه می دهند و همیشه بارده (Everbearing) که در سرتاسر فصل رشد محصول تولید می کنند.

بیشتر ارقام تجاری از نوع بهاره هستند.

در انواع بهاره، روزهای کوتاه و دمای پایین باعث گل انگیزی، و روزهای بلند و دماهای بالا سبب تولید روندک یا ساقه رونده (Runner) می گردند. در ارقام همیشه بارده، در هر نوع طول روزی گل انگیزی انجام می شود. گل توت فرنگی، به صورت گل آذینی خوشه ای دارای چندین گل در داخل جوانه هایی که در روی پاهنگ (طوقه) گیاه وجود دارند، هنگام پاییز ایجاد می گردد و در بهار سال بعد گل های هر خوشه، به تدریج، باز می شوند.

در هر گل آذین، گل ها و میوه های اولیه درشت هستند. قسمت خوراکی میوه توت فرنگی نهنج یا تالاموس گل است که روی سطح آن، تعداد زیادی تخمدان دارای بذر به چشم می خورد. برای اینکه میوه بتواند به حداکثر رشد برسد باید نهنج دارای بذرهای بسیار زیادی باشد و برای این امر انجام کامل گرده افشانی که توسط باد و حشرات انجام می شود ضروری است.

چگونه توت فرنگی را کشت کنیم؟

برای افزایش توت فرنگی، می توان از روندک ها (ساقه های رونده) که خود به طور طبیعی در اثر تماس با زمین ریشه دار شده اند و یا تقسیم پاهنگ (طوقه) استفاده کرد، کاشت توت فرنگی در آمریکا، به صورت تک ردیفی با فواصل ۲۰ تا ۳۰ سانتی متری و ۹۰ تا ۱۰۰ سانتی متر بین دو ردیف انجام می شود.

در ایران و اروپا، برای کشت، در ابتدا پشته هایی به عرض ۱۰۰ و فاصله ۴۰ سانتی متر از یکدیگر احداث می کنند و بعد در روی هر پشته دو ردیف بوته در فاصله ۵ سانتی متری لبه آن می کارند. در این مناطق، فاصله دو بوته ردیف ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر است و هر بوته ۴ تا ۸ سال در زمین نگهداری شده مورد بهره برداری قرار می گیرد.

در این روش، محصول هر سال از سال پیش کمتر و ریزتر خواهد بود و برای درشت تر کردن میوه ها باید روندک (ساقه های رونده) تولید شده به طور مرتب قطع شوند.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر