خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

شنبه ، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

مشخصات و شرایط کشت و پرورش آلو و آلوچه

کد خبر: 7196 تعداد بازدید: 1591

دامنه جغرافیایی پراکندگی آلو و آلوچه از سایر میوه های خزان دار گسترده تر است و گونه های مختلف آن ها در نیم کره شمالی، به صورت بومی، وجود دارند. ...

مشخصات و شرایط کشت و پرورش آلو و آلوچه

دامنه جغرافیایی پراکندگی آلو و آلوچه از سایر میوه های خزان دار گسترده تر است و گونه های مختلف آن ها در نیم کره شمالی، به صورت بومی، وجود دارند. در ادامه، مشخصات و شرایط کشت و پرورش آلو و آلوچه آمده است. با از همه چی همراه باشید.

اغلب ارقام تجاری متعلق به گروه آلوی اروپایی با نام علمی (.P. domestica L) هستند. این گروه بومی جنوب شرقی اروپا بوده و بیش از ۲۰۰۰ سال است که زیر کشت درآمده است. پوست صاف تنه اش آن را از سایر گروه ها مشخص می سازد.

گروه دوم به نام آلوی ژاپنی با نام علمی (.P. salicina Lindl) معروف است که در حقیقت بومی چین می باشد. این گروه، حتی در جوانی دارای پوست ساقه خشن است. گروه سوم آلوی آمریکایی است که شامل چندین گونه است که همگی بومی آمریکای شمالی هستند. بیشتر این گونه ها وحشی هستند و تنها یک گونه به نام آمریکانا با نام علمی (.P. americana Morsh) دارای تعدادی رقم اهلی می باشد. ارقام این گروه، در برابر سرما از سایر گروه ها مقاوم ترند و دارای میوه هایی به رنگ زرد یا طلایی با پوست نسبتا ضخیم می باشد.

مشخصات و شرایط کشت و پرورش آلو و آلوچه

از نظر مقاومت به سرمای زمستانه، انواع آلو و آلوچه شبیه سیب و آلبالو هستند و نیازهای سرمایی آن ها بر حسب رقم، با ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ ساعت دمای کمتر از ۷ درجه سانتی گراد برآورده می شود.

این گیاهان به طور کلی خاک های لمونی شنی را ترجیح می دهند و خاک های سنگین و مرطوب را بهتر از دیگر میوه های هسته دار تحمل می کنند. افزایش آلو و آلوچه، بیشتر به طریق پیوند و تا حدودی به وسیله قلمه زدن و خواباندن انجام می گیرد.

از دان نهال های هلو، زردآلو، بادام و خود آلو و آلوچه می توان برای پایه استفاده کرد. در آمریکا، پایه هلو نتیجه بهتری داده و مرسوم تر است. استفاده از گیلاس چینی باعث ایجاد درختان پاکوتاه می شود.

شکوفه آلو و آلوچه به صورت جانبی روی چوب یکساله ی شاخه های معمولی و سیخک ها پدیدار می شود. تقریبا تمام ارقام ژاپنی و آمریکایی و نیمی از ارقام اروپایی خودسترون هستند و نیاز به درخت گرده زا دارند. گرده افشانی در کلیه ارقام به وسیله حشرات به ویژه زنبور عسل انجام می شود.

بر حسب رقم و میزان رشد، فاصله درختان آلو و آلوچه ۵ تا ۷ متر است.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر