خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

شنبه ، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

مخفی شدن سلول سرطانی با خاموش کردن ژن ها

کد خبر: 7151 تعداد بازدید: 687

سلول های سرطانی با مخفی شدن و تغییر ظاهر، ژن ها را خاموش (غیرفعال) می کنند و بنابراین به راحتی می توانند در سرتاسر بدن پخش شوند. در ادامه، با ...

مخفی شدن سلول سرطانی با خاموش کردن ژن ها

سلول های سرطانی با مخفی شدن و تغییر ظاهر، ژن ها را خاموش (غیرفعال) می کنند و بنابراین به راحتی می توانند در سرتاسر بدن پخش شوند. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

تحقیقات شوکه کننده جدیدی نشان می دهد که سلول های سرطانی با تغییر شکل، خود را مخفی کرده و در سرتاسر بدن پخش می شوند. دانشمندان می گویند که سلول ها ژن هایی را که هویت آن ها را مشخص می کند را غیرفعال می کنند و بنابراین به راحتی با بافت های دیگر مطابقت پیدا می کنند، که اساسا منجر به گسترش سرطان می شود.

دانشمندان می گویند فعال کردن مجدد این ژن ها می تواند منجر به درمان های موثر شود.

این مطالعه در دانشکده ی پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس میسوری انجام شده است، که مربوط به سلول های تومور در سرطان رحم تهاجمی بود.

تومور رحمی یکی از مرگبارترین شکل های سرطان است. بر خلاف اشکال شایع تر، به شدت تهاجمی بوده و شایع ترین علل مرگ و میر ناشی از سرطان دیواره رحم می باشد.

محققان سه نمونه تومور رحمی را برداشته و ترتیب DNA در دو بخش هر تومور را مورد بررسی قرار داده اند.

گروه تحقیق سپس مشخص کرده اند که کجا DNA متیلاسیون دارد – مولکول های متصل شده که ژن ها را فعال یا غیرفعال می کنند. آن ها نتایج را با سلول های رحمی سالم مقایسه کردند.

نویسنده ی تحقیق دکتر ایان هاگِمان، استادیار پاتولوژی و ایمونولوژی گفت: “سلول های تومور توانایی منحصر به فردی در جهش در میانه ی زنجیره و تغییر از یک نوع سلول به سلولی دیگر داشتند.”

این تغییرات همیشه در خود DNA اتفاق نمی افتد اما چگونگی دخالت DNA در فعال و غیر فعال شدن ژن ها – اپی ژنتیک نامیده می شود – که می تواند نوع سلول ها را تعیین کند.

منبع: میل آنلاین

ارسال نظر