خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

ویژگی ها و شرایط کشت و پرورش هویج

کد خبر: 7139 تعداد بازدید: 1275

هویج (Carrot) با نام علمی (Daucus carota var. Sativa) گیاهی علفی، دو ساله و از تیره چترسانان می باشد. این گیاه جزو سبزی های ریشه ای (Root crops) محسوب می شود ...

ویژگی ها و شرایط کشت و پرورش هویج

هویج (Carrot) با نام علمی (Daucus carota var. Sativa) گیاهی علفی، دو ساله و از تیره چترسانان می باشد. این گیاه جزو سبزی های ریشه ای (Root crops) محسوب می شود و یکی از منابع ارزان قیمت تامین ویتامین A می باشد. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

مصرف ۱۰۰ گرم ریشه هویج، ۱۲,۰۰۰ واحد از این ویتامین را برای بدن تامین می کند. انواع هویج بر مبنای شکل و اندازه ریشه گروه بندی می شوند که ارقام بی نوک (Blunt) و نوک دار (Pointed) آن معروف می باشند.

هویج از سبزی های فصل خنک است و بهترین رشد خود را در دماهای ۱۵ تا ۲۱ درجه سانتی گراد دارد. در دماهای زیاد، ریشه ها کوتاه و در دماهای کم ریشه ها باریک و دراز و کم رنگ می شوند. در هر دو مورد، کیفیت محصول کم می گردد. بهترین نوع محصول، در خاک های عمیق، حاصلخیز، سبک و دارای تهویه مناسب به دست می آید. این گیاه خاک های شنی لمونی را به خاک های سنگین ترجیح می دهد.

ویژگی ها و شرایط کشت و پرورش هویج

در هویج کاری، باید از مصرف کود حیوانی تازه به طور کامل خودداری کرد. کود حیوانی پوسیده را نیز بهتر است پیش از کشت هویج به کار برد. دادن کودهای شیمیایی پیش از کشت و بعد از کشت لازم است. در کاشت ماشینی، بهتر است که بذر را در عمق ۰٫۵ تا ۱ سانتی متری روی پیشته هایی به عرض ۷۵ تا ۹۰ سانتی متر و برای کاشت دستی به عرض ۳۵ تا ۴۵ سانتی متر کشت کرد. بعد از تنک کردن، باید فاصله گیاهان روی پیشته ۴ تا ۵ سانتی متر باشد. مقدار بذر مورد نیاز در یک هکتار، ۳ تا ۵ کیلوگرم می باشد.

در طول دوره رشد گیاه، باید به موقع مراقبت های لازم انجام گیرد. برای برداشت، باید زمین را آب داد تا خاک سست شود، بعد از یکی دو روز، تمام گیاه را با ریشه از خاک بیرون آورده، پس از تمیز کردن با برگ و یا بدون برگ به انبار و یا بازار فروش ارسال کرد.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر