خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

معرفی سیستم آبیاری بارانی ارابه ای

کد خبر: 6689 تعداد بازدید: 990

سیستم آبیاری بارانی ارابه ای (Traveler Sprinkler System) نوعی سیستم آبیاری بارانی است که در آن آبپاش بسیار بزرگی روی ارابه ای نصب شده و آب با شیلنگ نرم یا ...

معرفی سیستم آبیاری بارانی ارابه ای

سیستم آبیاری بارانی ارابه ای (Traveler Sprinkler System) نوعی سیستم آبیاری بارانی است که در آن آبپاش بسیار بزرگی روی ارابه ای نصب شده و آب با شیلنگ نرم یا سختی که به لوله اصلی مدفون یا قابل حمل متصل می شود دریافت و روی زمین پخش می شود. با از همه چی همراه باشید.

ارابه در طول مزرعه به وسیله کابل یا شیلنگ کشیده می شود. سیستم آبیاری بارانی ارابه ای بر اساس سیستم شیلنگی که دارند، سخت یا نرم و روشی که جهت کشیدن ارابه در طول مزرعه مورد استفاده قرار می گیرند تقسیم بندی می شوند.

در این روش یک کابل فولادی راهنما از ارابه آبپاش تا انتهای مزرعه کشیده و در آن جا خیلی محکم بسته می شود. ارابه آبپاش را یک موتور آبی یا یک موتور درون سوز به حرکت در می آورد. موتور مورد نظر به آرامی یک کابل جمع کن را می گرداند و کابل راهنما دور یک قرقره می پیچد. در نتیجه این عمل آبپاش بزرگ در مزرعه به حرکت در می آید.

سیستم آبیاری بارانی ارابه ای شیلنگ نرم

برای به کار انداختن سیستم شیلنگ نرم، ارابه چرخ دار آبپاش در ابتدای مسیری که قرار است آبیاری شود قرار می گیرد. شیلنگ نرم در امتداد مسیر حرکت ارابه به روی زمین خوابانیده می شود و آنگاه دو سر آن به آبپاش و کوپلر شیر فلکه دار، که بر روی لوله اصلی نصب شده وصل می شود و کابل فولادی راهنما از ارابه آبپاش تا انتهای مزرعه کشیده و در آن جا خیلی محکم بسته می شود. ارابه آبپاش را یک موتور آبی که نیروی آن از منبع آب و یا با استفاده از پیستون تامین می شود، یا یک موتور درون سوز به حرکت در می آورد. موتور مورد نظر به آرامی یک کابل جمع کن را می گرداند و کابل راهنما دور یک قرقره می پیچد، در نتیجه آبپاش در مزرعه به حرکت در می آید.

سیستم آبیاری بارانی ارابه ای شیلنگ سخت

سیستم آبیاری بارانی ارابه ای با شیلنگ سخت دارای قرقره شیلنگ می باشد که ارابه آبپاش را در طول مزرعه می کشد. برای به کار انداختن این سیستم، شیلنگ پلی اتیلن نیمه سخت از قرقره باز می شود. در حین آبیاری ارابه در طول مزرعه به وسیله شیلنگ در حالی که حول قرقره پیچانده می شود کشیده می شود. قدرت قرقره شیلنگ به وسیله پیستون آبی، توربین آبی یا موتور احتراقی درونی تامین می شود.

سیستم های آبیاری بارانی ارابه ای سازگاری به انواع، شکل ها و اندازه های مزرعه دارند. سیستم آبیاری بارانی ارابه ای نوار مستطیلی به طول ۸۰۰ متر را می تواند آبیاری کند و حمل و نقل آن ها از مزرعه ای به مزرعه دیگر با سرعت جاده ای امکان پذیر است.

منبع: اصول طراحی سیستم های آبیاری

تیمور سهرابی، زهرا پایدار

ارسال نظر