خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

جمعه ، ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

ویژگی ها و شرایط کشت و پرورش درخت هلو

کد خبر: 6641 تعداد بازدید: 1025

میوه های هسته دار (Stone fruits)، مانند هلو همگی متعلق به تیره وردسانان، زیرتیره بادامیان (Prunoidae) و جنس آلو یا آلوسا (Prunus) می باشند. در ادامه ویژگی ها و شرایط کشت و ...

ویژگی ها و شرایط کشت و پرورش درخت هلو

میوه های هسته دار (Stone fruits)، مانند هلو همگی متعلق به تیره وردسانان، زیرتیره بادامیان (Prunoidae) و جنس آلو یا آلوسا (Prunus) می باشند. در ادامه ویژگی ها و شرایط کشت و پرورش درخت هلو آمده است. با از همه چی همراه باشید.

معرفی و تاریخچه درخت هلو

هلو (Peach) با نام علمی (Prunus persica) مبدا نواحی گرم چین است که در آنجا از حدود ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح زیر کشت بوده است. در حال حاضر جنگل های گسترده ای از گونه های وحشی هلو در چین وجود دارد.

ویژگی های درخت هلو

پایداری هلو، در برابر سرمای زمستانه، از سیب و گلابی کمتر و تقریبا مشابه به می باشد. برای هلو، سرمای کشنده به طور معمول حدود ۲۱- درجه سانتی گراد است ولی اگر هوا به سرعت سرد شود در دمای ۹- تا ۱۳- درجه نیز جوانه ها و حتی شاخه های جوان خشک می شوند. نیاز سرمایی هلو برای بیرون آمدن از استراحت زمستانه ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت دمای زیر ۷ درجه سانتی گراد می باشد. هلو، در برابر گرمای تابستان، مقاوم تر از سیب است و در تابستان های گرم، میوه آن مانند گلابی از کیفیت بهتری برخوردار می شود.

شرایط کشت درخت هلو

ریشه هلو، در برابر کمبود تهویه خاک بسیار حساس است و از غرقاب شدن، به شدت آسیب می بیند. این درخت برای بهترین رشد، به خاک های به نسبت سبک، با عمق ۱ تا ۱٫۵ متر و زهکش کامل نیاز دارد.

هلو ۲ تا ۳ سال پس از کشت آغاز به گل دادن کرده، اولین میوه اقتصادی خود را در سال چهارم یا پنجم تولید می کند. عمر اقتصادی هلو حدود ۱۰ سال است و از آن به بعد باردهی آن کم می شود و باید درخت را قطع کرد.

باروری درخت هلو

ویژگی ها و شرایط کشت و پرورش درخت هلو

گل هلو، به صورت جانبی از یک جوانه ساده (Simple bud) روی شاخه یک ساله به وجود می آید. بیشتر ارقام هلو خود بارورند. گرده افشانی می تواند توسط باد انجام شود ولی کندوگذاری مقدا محصول را افزایش می دهد. در هلو به طور معمول تعداد میوه تشکیل شده بسیار بیشتر از حد تحمل درخت است و این درخت باید به طور حتم تنک شود.

پیرایش درخت هلو

هلو به طور معمول به صورت جامی پیرایش می شود و پس از باروری، هرساله به شدت هرس می شود تا تشویق به تولید شاخه های جوان شود که در سال بعد گل و میوه خواهند داد.

روش ازدیاد هلو

افزایش هلو به روش پیوند زدن انجام می شود. بهترین پایه برای هلو، دان نهال های خود هلو است ولی این درخت را می توان روی پایه های زردآلو، بادام و آلو نیز پیوند زد.

فاصله کشت درخت هلو

فاصله کشت برای ازقام معمولی هلو، ۶ تا ۷ متر است.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر