خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

حفاظت کاتدیک در سازه های بتنی چیست؟

کد خبر: 6558 تعداد بازدید: 723

حفاظت کاتدیک سازه های بتنی برای اولین بار، در حدود سال ۱۹۵۰ میلادی برای کنترل خوردگی آرماتورهای لوله های بتنی مدفون مورد استفاده قرار گرفت. در ادامه، با از همه چی ...

حفاظت کاتدیک در سازه های بتنی چیست؟

حفاظت کاتدیک سازه های بتنی برای اولین بار، در حدود سال ۱۹۵۰ میلادی برای کنترل خوردگی آرماتورهای لوله های بتنی مدفون مورد استفاده قرار گرفت. در ادامه، با از همه چی همراه باشید.

در سال ۱۹۵۹ میلادی اولین سیستم حفاظت کاتدی برای کنترل خوردگی در تیرهای یک پل بتنی مورد استفاده قرار گرفت و در سال ۱۹۷۴ از این سیستم برای حفاظت کاتدی عرشه یک پل استفاده به عمل آمد.

در دهه ی ۷۰ میلادی تکنیک های گوناگونی برای حفاظت کاتدی عرشه پل ها مورد استفاده قرار گرفت. آند بشقابی با روکش رسانا، روکش های رسانا از جنس آسفالت کک و آند میله ای از آن جمله هستند. در دهه ی ۸۰ میلادی سیستم های حفاظت کاتدی که تمامی سطوح بتن را پوشش می دادند ظاهر گشتند.

در ابتدا، به علت تازگی استفاده از این سیستم حفاظت سازه های بتنی خودداری می شد. ولی با پیشرفت سیستم های حفاظت و بررسی موارد اجرا شده، مشاهده گردید که سیستم های حفاظت کاتدی در کنترل خوردگی کاملا موثر هستند.

روش های حفاظت کاتدیک

در روش حفاظت کاتدیک، با پایین آوردن پتانسیل فلز از پتانسیل فعال خوردگی به پتانسیل غیرفعال، خوردگی کاملا متوقف می شود. برای نیل به این هدف با نصب یک الکترود سوم در الکترولیت مورد نظر یک مدار الکتروشیمیایی مطلوب ایجاد شده و جریان الکتروشیمیایی قبلی از بین رفته و جریان الکتریسیته بین آند و کاتد جدید برقرار شده و خوردگی در سازه متوقف می گردد.

این عمل به دو روش انجام می گیرد:

۱- آند گالوانیک

۲- جریان مستقیم

منبع: کنترل پایداری سدهای بتنی

نعمت حسنی، رضا راستی اردکانی، فرشاد وزین رام

ارسال نظر