خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

جمعه ، ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

تنک کردن (Thinning) چیست؟

کد خبر: 6527 تعداد بازدید: 1562

بیشتر درختان میوه بیش از حد توانایی باردهی خود، گل تولید می کنند که اگر همگی این گل ها تبدیل به میوه شوند، درخت ضعیف و میوه ها ریز و ...

تنک کردن (Thinning) چیست؟

بیشتر درختان میوه بیش از حد توانایی باردهی خود، گل تولید می کنند که اگر همگی این گل ها تبدیل به میوه شوند، درخت ضعیف و میوه ها ریز و نامرغوب خواهند شد.

این عمل ممکن است سبب شود تا درخت دچار سال آوری یا باردهی متناوب (Alternate bearing) بشود. به همین دلیل، باید بیشتر گل ها و میوه های جوان را حذف ساخت.

برای مثال، اگر تنها پنج درصد از شکوفه های سیب و در آلبالو و گیلاس، که دارای میوه های بسیار ریزی هستند، هرگاه ۲۵ تا ۳۵ درصد از شکوفه ها تبدیل به میوه شوند گیاه محصول بسیار خوبی خواهد داشت. عمل حذف گل ها و میوه های اضافی درختان تنک کردن نامیده می شود. از درختان میوه برخی مانند آلبالو، گیلاس، بادام، پسته، فندق و مرکبات نیازی به تنک شدن ندارند و می توانند کلیه میوه هایی را که پس از انجام ریزش های طبیعی روی درخت باقی می مانند رشد بدهند و برسانند.

در برخی مانند زردآلو و آلو هرچند که اگر تعداد میوه ها گمتر باشد درشتر خواهند شد، تنک کردن کمکی به این امر نمی کند و بنابراین، این گیاهان را نیز تنک نمی کنند. سایر میوه ها به ویژه سیب، گلابی، هلو، خرما و انگور به تنک شدن واکنش مثبت و زیادی نشان می دهند و بنابراین باید به طور حتم تنک شوند.

تنک کردن می تواند به طریق مکانیکی و یا شیمیایی انجام گیرد. در تنک کردن مکانیکی می توان با دست، فشار آب و از چوب های بلند استفاده کرد. در تنک شیمیایی، برحسب نوع درخت، انواع مختلف اکسین با غلظت های ۱۰ تا ۵۰ قسمت در میلیون و اتفون با غلظت های ۲۰ تا ۳۰۰ قسمت در میلیون به کار می روند.

شدت تنک کردن بستگی به نوع درخت، میزان رشد آن و تعداد میوه های تشکیل شده دارد. برای سیب و هلو به طور معمول توصیه می شود که به ازای هر ۳۰ برگ درخت و یا هر ۱۰ سانتی متر طول شاخه بارور، یک میوه نگاهداری و بقیه حذف شوند گه البته این ارقام بسیار تقریبی هستند.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر