خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

جمعه ، ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

ویژگی ها و نحوه کشت سیب زمینی

کد خبر: 6501 تعداد بازدید: 1302

از کشت تجاری سیب زمینی در جهان تنها حدود ۴۵۰ سال و در ایران حدود ۱۰۰ سال می گذرد، با وجود این امروزه این محصول از نظر اهمیت غذایی بعد از ...

ویژگی ها و نحوه کشت سیب زمینی

از کشت تجاری سیب زمینی در جهان تنها حدود ۴۵۰ سال و در ایران حدود ۱۰۰ سال می گذرد، با وجود این امروزه این محصول از نظر اهمیت غذایی بعد از گندم و برنج در رتبه سوم قرار دارد.

ویژگی های سیب زمینی

سیب زمینی (Potato) با نام علمی (Solanum tuberosum) گیاهی است علفی، یک ساله و دارای ساقه های تغییر شکل یافته زیرزمینی به نام دستک (Stolon) که ژوخه (غده) سیب زمینی از ضخیم و متورم شدن قسمت های انتهایی این ساقه ها به وجود می آید.

سیب زمینی دارای ارقام زیادی است که بر مبنای زودرس یا دیررس بودن، رنگ پوست و بافت، شکل ژوخه، ضخامت پوست و سایر صفات گروه بندی می شود.

شرایط مناسب کشت سیب زمینی

ویژگی ها و نحوه کشت سیب زمینی

مناطقی برای کشت این محصول مناسب است که میانگین دمای هوای آن ها ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد باشد. این گیاه در اوایل رشد به روزهای آفتابی و بلند، و در اواخر دوره رشد به روزهای کوتاه و شب های خنک نیاز دارد. زمین را باید چند ماه پیش از کشت، خوب شخم زده، کلوخ های آن را با دیسک خرد کرده و چند ماه پیش از کشت، به میزان ۱۰ تا ۲۰ تن در هکتار به زمین کود حیوانی داد. در صورتی که استفاده از کود حیوانی امکان پذیر نباشد، و خاک نیز ضعیف باشد، استفاده از کود شیمیایی الزامی است.

برای کاشت، بستر بذر به روش جوی پشته ای آماده می شود، که در کاشت ماشینی فاصله پشته ها ۷۰ تا ۱۲۰ سانتی متر و در کاشت دستی ۵۰ تا ۷۵ سانتی متر می باشد. عمق کاشت ژوخه (غده) در خاک های سنگین ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر و در خاک های سبک ۱۲ تا ۱۸ سانتی متر است.

فاصله بین دو گیاه روی پشته باید ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر باشد. تاریخ کشت سیب زمینی را به طور مشخص نمی توان تعیین کرد، اما به طور کلی، در نقاط نیمه گرمسیر، در اواسط زمستان و در نقاط سردسیر آن را در اوایل بهار کشت می کنند. در نقاط سردسیر، به دلیل کوتاه بودن فصل رشد تمام ارقام را هنگام بهار به محض اینکه هوا مساعد شود کشت می کنند.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر