خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

شنبه ، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

ویژگی ها و شرایط کشت و پرورش هندوانه

کد خبر: 6494 تعداد بازدید: 650

هندوانه (Watermelon) با نام علمی (Citrullus vulgaris)، جزو گیاهان جالیزی (Vine crops) و از تیره کدوسانان (Cucurbitaceae) است که گیاهی علفی، ۱ ساله، خزنده و بومی آفریقا است. ویژگی های هندوانه ...

ویژگی ها و شرایط کشت و پرورش هندوانه

هندوانه (Watermelon) با نام علمی (Citrullus vulgaris)، جزو گیاهان جالیزی (Vine crops) و از تیره کدوسانان (Cucurbitaceae) است که گیاهی علفی، ۱ ساله، خزنده و بومی آفریقا است.

ویژگی های هندوانه

هندوانه مثل سایر گیاهان تیره کدوسانان، نسبت به یخبندان حساس است. بذر آن در دمای پایین تر از ۲۰ درجه سانتی گراد نمی تند و برای رشد و نمو نیاز به روزهای گرم آفتابی دارد.

شرایط کاشت و برداشت هندوانه

مناسب ترین خاک برای این گیاه، خاک های سبک حاصلخیز می باشد. در زمین های ضعیف، مصرف ۱۰ تا ۱۵ تن کود حیوانی پوسیده و یا ۴۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم کود شیمیایی در هکتار لازم است. در صورتی که مقدار پتاسیم خاک کافی باشد، می توان از دادن کود پتاسیم صرفنظر کرد.

کود شیمیایی را می توان در سطح مزرعه پخش کرد و یا به طور نواری در فاصله ۴ تا ۶ سانتی متری بوته ها و یا در زیر بذر قرار داد. زمین را به صورت جوی و پشته آماده می کنند. در کشت ماشینی عرض پشته ها ۲۴۰ تا ۳۶۰ و در کشت دستی ۱۵۰ تا ۲۵۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود. عمق کاشت بذر ۲٫۵ سانتی متر و فاصله بوته ها از یکدیگر ۷۰ تا ۱۰۰ سانتی متر است.

برداشت محصول باید در زمانی صورت گیرد که رسیده بودن آن محرز شده باشد، به عنوان راهنما، می توان پژمرده شدن پیچک مجاور دم میوه را مورد نظر قرار داد.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر