خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

شرایط کشت و پرورش درخت زردآلو (Apricot)

کد خبر: 6323 تعداد بازدید: 2320

آنچه در ادامه می آید، شرایط کشت و پرورش درخت زردآلو (Apricot) می باشد. در ادامه با از همه چی همراه باشید. زردآلو (Apricot) با نام علمی (.P. armenica L)، بومی ...

شرایط کشت و پرورش درخت زردآلو (Apricot)

آنچه در ادامه می آید، شرایط کشت و پرورش درخت زردآلو (Apricot) می باشد. در ادامه با از همه چی همراه باشید.

زردآلو (Apricot) با نام علمی (.P. armenica L)، بومی چین غربی و سیبری است. در چین جنگل های خودروی این میوه و در سیبری چند رقم بسیار مقاوم در برابر سرما یافت می شود. این میوه، از زمان های بسیار قدیم در موطن اصلی خود زیر کشت بوده و حدود ۱۰۰ سال پیش از میلاد مسیح به اروپا برده شده است.

زردآلو، از نظر نیازهای محیطی، بسیار شبیه هلو است ولی کمتر از آن به سرمای زمستانه نیاز دارد، یعنی چیزی در حدود ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت دمای کمتر از ۷ درجه سانتی گراد. در بهار گل های زردآلو از اکثر میوه های دیگر زودتر باز می شود و به همین دلیل باید این گیاه را در نقاطی کاشت که سرمای دیررس بهاره وجود نداشته باشد. ریشه زردآلو در برابر غرقاب شدن بسیار حساس است و خاک های به نسبت سبک لمونی شنی که دارای زهکشی کامل باشند برای آن ارجح است.

شاخه های زردآلو از هلو بزرگ تر و سنگین تر هستند و به این دلیل این درخت را به شکل شلجمی تربیت می کنند. ۴ تا ۶ سال پس از کشت، گل زردآلو به طور جانبی روی قسمت یک ساله سیخک های کوتاه به وجود می آید. هر سیخک پس از ۳ سال باروری، خشک می شود، بنابراین باید زردآلوی بالغ را هر سال برای حذف سیخک های خشک شده و تحریک درخت به تولید شاخه های میوه دهنده جدید، هرس سبک کرد.

فاصله کشت درختان زردآلو ۶ تا ۷ متر است.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر