خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

پوشش گابیون (Gabion) چیست؟

کد خبر: 6212 تعداد بازدید: 1395

در ادامه پوشش گابیون (Gabion) را معرفی کرده و کاربردهای آن را بیان می کنیم. با از همه چی همراه باشید. یکی از مشکلات احداث کانال های روباز (کانال انتقال ...

پوشش گابیون (Gabion) چیست؟

در ادامه پوشش گابیون (Gabion) را معرفی کرده و کاربردهای آن را بیان می کنیم. با از همه چی همراه باشید.

یکی از مشکلات احداث کانال های روباز (کانال انتقال آب یا کانال زهکشی) مساله فرسایش دیواره کانال ها می باشد، به ویژه اگر که بافت کانال ساخته شده خاکی باشد.

یکی از شیوه های حفاظت از سطح مقطع کانال ها در برابر فرسایش، پوشش کانال با مصالح ساختمانی است. پوشش کانال با مصالح ساختمانی یکی از قدیمی ترین شیوه ها برای مقابله با آب شستگی می باشد. یکی از انواع شیوه های پوشش کانال با مصالح ساختمانی، استفاده از تشک گابیون است.

پوشش گابیون (Gabion) چیست؟

برای نصب تشک گابیون به شکل زیر عمل می شود:

۱- در ابتدا جدار کانال را صاف می کنند.

۲- توری از سیم گالوانیزه دوبل با قطر ۳ تا ۵ میلی متر بر روی جدا کانال پهن می نمایند. در این حالت اضلاع توری ۱۰ سانتی متر است. گالوانیزه بودن توری و پیچش دقیق کناره های توری به یکدیگر شرط اصلی برای موفقیت این پوشش محسوب می شود.

۳- سنگ هایی که دارای قطر ۱۵ تا ۱۸ سانتی متر هستند را با دقت و با دست در داخل توری چیده و فضای های خالی بین سنگ ها را نیز می توان با سنگ های کوچک تر پر کرد.

عمر مفید پوشش گابیونی حدود ۲۰ سال است. این پوشش برای انواع خاک ها بسیار موثر بوده و انعطاف پذیری آن موجب می شود در زمانی که حتی در نقطه ای زیر پوشش خالی شود، بدون اینکه خسارتی به پوشش وارد آید تشک گابیونی در جای خود باقی بماند.

منبع: سازه های انتقال آب

محمد کریم بیرامی

ارسال نظر