خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

روش کاشت نهال و هرس اولیه چگونه است؟

کد خبر: 6185 تعداد بازدید: 2058

آنچه در ادامه می آید روش کاشت نهال، نکات کاشت آن و چگونگی هرس اولیه نهال است. با از همه چی همراه باشید. روش کاشت نهال در هنگام کاشت بیشتر ...

روش کاشت نهال و هرس اولیه چگونه است؟

آنچه در ادامه می آید روش کاشت نهال، نکات کاشت آن و چگونگی هرس اولیه نهال است. با از همه چی همراه باشید.

روش کاشت نهال

در هنگام کاشت بیشتر نهال های میوه، باید ابتدا ریشه را با یک قیچی تیز هرس کرد تا اولا: سر ریشه اصلی قطع و گیاه تحریک به تولید ریشه فرعی بیشتری شود.

ثانیا: سر ریشه ها، که بیشتر در اثر کنده شدن از خاک خزانه زخمی و به طور نامرتب قطع شده، دارای یک سطح صاف شود، زیرا ریشه های زخمی و سر ناصاف سریع مورد حمله انواع قارچ ها و باکتری ها قرار می گیرند و از بین می روند، در حالی که اگر محل بریده شده صاف باشد به راحتی ترمیم می گردد و از نفوذ عوامل بیماری زا و پوساننده جلوگیری می کند.

برای کشت نهال، اگر خاک باغ حاصلخیز و دارای بافت مناسب باشد و توسط زیرکاو آماده شده باشد، کافی است مقداری از خاک محل کاشت را با بیل برداشته، پس از قرار دادن ریشه ها درون گودال، روی آن ها با خاک سطح الارض پوشاند.

در مواردی که برای کاشت، از گودال های دستی و یا مته ای استفاده می گردد، باید اول مقداری از خاک زبرین را با هم حجم خودش کود دامی پوسیده مخلوط ساخته به شکل مخروطی، در ته گودال ریخت، سپس ریشه ها را روی این مخروط مرتب کرد و روی آن ها را با خاک پوشاند و گودال را پر کرد.

نکات کاشت نهال

۱- بایستی توجه داشت که عمق کاشت طوری باشد که محل پیوند، دست کم چند سانتی متر بالای سطح خاک واقع شود تا از ریشه دار شدن گیاه در بالای پیوند که ممکن است اثر پایه را خنثی کرده و نیز از گود افتادن درخت که به اصطلاح باعث خفگی گیاه خواهد شد جلوگیری کرد.

روش کاشت نهال و هرس اولیه چگونه است؟

۲- در نقاطی که باد منظم می وزد، رشد پیوندک باید رو به باد قرار داشته باشد تا از شکسته شدن گیاه در اثر فشار باد جلوگیری گردد. در نقاط بادخیز استفاده از قیم برای نگهداری نهال، در سال های اول، توصیه می شود.

۳- پس از انجام کاشت و پر کردن گودال، باید با فشار دادن خاک اطراف نهال با پا یا با بیل، خاک اطراف ریشه ها را به طور کامل محکم کرد تا محفظه های هوا در اطراف ریشه ها باقی نماند و همچنین مقدار نشست خاک که در اثر آبیاری به وجود می آید و باعث گود افتادن نهال می گردد به حداقل کاهش یابد.

روش کاشت نهال و هرس اولیه چگونه است؟

۴- باید بلافاصله پس از کاشت درخت نهال را آبیاری کرد. در غیر این صورت درصد نهال هایی که به اصطلاح نمی گیرند یا خشک می شوند بالا خواهد رفت و نیاز به کشت مجدد یا واکاری خواهد بود.

روش کاشت نهال و هرس اولیه چگونه است؟

۵- بایستی نهال های کشت شده را پیرایش یا هرس و شکل دهی کرد تا درخت از ابتدا به صورت تربیت شده رشد کند.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر