خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

شنبه ، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

قلمه ریشه (Root cutting) و روش آن چیست؟

کد خبر: 6137 تعداد بازدید: 1619

قلمه زدن در واقع جداسازی بخشی از ساقه، برگ یا ریشه از گیاه مادری و کاشت آن در شرایط مناسب برای ریشه زایی است. در ادامه با از همه چی ...

قلمه ریشه (Root cutting) و روش آن چیست؟

قلمه زدن در واقع جداسازی بخشی از ساقه، برگ یا ریشه از گیاه مادری و کاشت آن در شرایط مناسب برای ریشه زایی است. در ادامه با از همه چی همراه باشید.

قلمه ریشه (Root cutting) چیست؟

قلمه ریشه ازدیاد گیاه از طریق جداسازی ریشه و کشت آن در محلی دیگر است. گیاهانی مثل گل ابریشم یا تمشک قرمز که توانایی تولید جوانه های نابجا روی ریشه های خود دارند و پاجوش تولید می کنند، همچنین گیاهانی که ریشه گوشتی دارند (مثل بگونیای تکمه) را می توان با قلمه ریشه افزود.

روش افزایش گیاه از طریق قلمه ریشه

روش گرفتن قلمه ریشه به این صورت است که در زمان استراحت یا خفگی گیاهان و یا در ابتدای بهار ریشه هایی را که ۵ تا ۶ سانتی متر قطر دارند، به طول ۵ تا ۱۵ سانتی متر، جدا ساخته آن ها را در محیطی خنک، درون شن یا خاک اره مرطوب نگه می دارند تا در آن ها جوانه های نابجا تشکیل شود. سپس آن ها را به محل کشت انتقال می دهند.

گرفتن قلمه ریشه در زمستان و نگهداری آن ها در شاسی گرم یا گلخانه نیز معمول است که این ها در بهار به محل کشت انتقال می یابند. قلمه ریشه را می توان به صورت افقی یا عمودی در محل کشت قرار داد. در حالت عمودی، باید دقت داشت که طرفی از ریشه که در اصل به طوقه نزدیک تر بوده بالا قرار گیرد.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر