خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

آبیاری بارانی چیست؟

کد خبر: 5955 تعداد بازدید: 2146

آبیاری بارانی چیست؟ در روش آبیاری بارانی (Sprinkler Irrigation یا Overhead Irrigation)، آب به صورت افشان (Spray) در هوا پخش شده و به شکلی شبیه باران به سطح زمین می ...

آبیاری بارانی چیست؟

آبیاری بارانی چیست؟

در روش آبیاری بارانی (Sprinkler Irrigation یا Overhead Irrigation)، آب به صورت افشان (Spray) در هوا پخش شده و به شکلی شبیه باران به سطح زمین می بارد. قطرات ریز در اثر عبور آبِ تحت فشار از دهانه های کوچک ایجاد می شود. فشار لازم در سیستم معمولا توسط پمپ تامین می شود. با انتخاب دقیق اندازه دهانه، فشار و فواصل آبپاش ها، می توان مقدار آب لازم برای تامین کمبود رطوبت خاک را تقریبا به طور یکنواخت و با شدتی که متناسب با شدت نفوذ خاک باشد، به خاک رساند.

تاریخچه آبیاری بارانی

اوایل دهه ۱۹۳۰ میلادی هنگامی که لوله های فولادی سبک وزن و کوپلرهایی که لوله ها را به سرعت به یکدیگر متصل می کردند به بازار عرضه شد، ساخت سیستم های بارانی قابل حمل توسعه یافت. با این کار هزینه تجهیزات مورد نیاز سیستم های بارانی کاهش یافت و در نتیجه تعداد این سیستم ها زیاد شد.

به علت توسعه و کارایی خوب آبپاش های بارانی، وجود لوله های آلومنیومی سبک وزن، پمپ های کارآمدتر و گسترش وسیع نیروی برق ارزان قیمت و سوخت مورد نیاز موتورهای درون سوز، از سال ۱۹۵۰ میلادی به بعد تعداد سیستم های بارانی به سرعت افزایش یافت.

آبیاری بارانی

وضعیت مناسب برای آبیاری بارانی

وقتی صحبت از این می شود که آبیاری بارانی کجا می تواند بیشترین سودمندی را داشته باشد، موضوع توزیع یکنواخت آب در درجه اول اهمیت قرار می گیرد. سیستم آبیاری که بتواند با کمترین هزینه، آب مورد نیاز زمین را به طور یکنواخت توزیع کند بهترین روش قلمداد می شود.

آبیاری بارانی

شرایط ارجح در استفاده از آبیاری بارانی

– وقتی نفوذپذیری خاک بالاست.

– وقتی قسمت حاصلخیز خاک کم عمق بوده و با توجه به وضع توپوگرافی زمین نمی توان آن را به خوبی تسطیح و برای اجرای آبیاری سطحی آماده کرد.

– وقتی شیب زمین زیاد و خاک به سادگی قابل فرسایش است.

– وقتی جریان آب آن قدر کم است که با آبیاری سطحی نمی توان آب کافی روی تمام قسمت های زمین توزیع کرد.

– وقتی پستی و بلندی زمین زیاد است و برای تسطیح مناسب آن به منظور آبیاری سطحی هزینه زیادی مورد نیاز است.

– وقتی کارگران موجود در اجرای آبیاری سطحی بی تجربه هستند.

– وقتی لازم است که تولید محصول سریعا به حداکثر برسد.

منبع: اصول طراحی سیستم های آبیاری

تیمور سهرابی – زهرا پایدار

ارسال نظر