خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

شنبه ، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

پیرایش درختان به شکل جامی (Open center)

کد خبر: 5836 تعداد بازدید: 1374

در ادامه قصد داریم به تفصیل به روش پیرایش درختان به شکل جامی یا مرکز باز (Open center) بپردازیم. با از همه چی همراه باشید. این روش شکل درختان از نظر ...

پیرایش درختان به شکل جامی (Open center)

در ادامه قصد داریم به تفصیل به روش پیرایش درختان به شکل جامی یا مرکز باز (Open center) بپردازیم. با از همه چی همراه باشید.

این روش شکل درختان از نظر هرس و پیرایش بسیار شبیه شکل شلجمی است، با این تفاوت که در هنگام گزینش شاخه های اصلی، فاصله عمودی آن ها با یکدیگر کمتر و حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر در نظر گرفته می شود.

چنین شاخه هایی، پس از اینکه رشد کردند و قطور شدند، فاصله های میانی را پر خواهند کرد و چنین به نظر خواهد آمد که همگی از انتهای نته منشعب شده اند.

شکل جامی بیشتر برای هلو و آلوی ژاپنی، و گاها برای برخی از ارقام سیب و بادام، به کار می رود. مزیت این شکل، باز بودن قسمت مرکزی تاج و نفوذ نور کافی به داخل آن می باشد.

مهم ترین عیب این شکل این است که محل اتصال شاخه های اصلی به تنه، به دلیل تراکم آن ها، به نسبت ضعیف است و همیشه این خطر وجود دارد که در اثر وزن میوه و فشار ناشی از برف و یخ زمستانه، تنه یک یا چند شکاف از وسط بردارد و درخت از بین برود.

عیب دیگر این شکل این است که حتی در درختانی مثل هلو که برای تربیت به شکل های هرمی و شلجمی مناسب نیستند، تربیت به شکل جامی به دلیل هرس زیادی که برای باز نگه داشتن مرکز تاج لازم است، باعث کم شدن محصول می شود.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر