خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

پیرایش درخت به شکل هرمی (Central leader)

کد خبر: 5825 تعداد بازدید: 916

در این مطلب قصد داریم پیرایش درخت به شکل هرمی یا پیشاهنگ مرکزی (Central leader) را معرفی کنیم. در ادامه با از همه چی همراه باشید. پیرایش درخت به شکل ...

پیرایش درخت به شکل هرمی (Central leader)

در این مطلب قصد داریم پیرایش درخت به شکل هرمی یا پیشاهنگ مرکزی (Central leader) را معرفی کنیم. در ادامه با از همه چی همراه باشید.

پیرایش درخت به شکل هرمی یا پیشاهنگ مرکزی، بیشتر برای درختان زینتی مانند درخت تبریزی، درخت چنار و درخت کاج به کار می رود. این گونه پیرایش به درخت اجازه می دهد که به صورت طبیعی در حالی که شاخه مرکزی آن از شاخه های فرعی بلندتر است رشد نموده و هرس تنها محدود به حذف شاخه های فرعی اضافی و قطع شاخه های پایینی تنه تا ارتفاع دلخواه می باشد.

به این ترتیب، در پیرایش درختان به شکل هرمی همیشه ارتفاع شاخه مرکزی، شاخه پیشاهنگ مرکزی درخت است.

پیرایش درخت به شکل هرمی (Central leader)

گیاهانی که به این شکل پیرایش می شوند، چون طول شاخه های پایینی آن ها بیشتر از شاخه های فرعی بالاتر که جوان تر هستند می باشند شکل یک هرم یا مخروط به خود می گیرند که به طور معمول دارای ارتفاع به نسبت زیاد و قطر تاج به نسبت کم می باشند و به این دلیل کار کردن با آن ها مشکل است.

از همین رو، به طور معمول شکل هرمی را برای درختان میوه به کار نمی گرند، هر چند که تجربه ثابت کرده که پیرایش نوع هرمی که شاخه های فرعی آن دارای زاویه مناسب با تنه (۳۵ تا ۶۰ درجه) باشد و فاصله پایین ترین شاخه از سطح زمین حداقل به ۵۰ سانتی متر برسد، حتی در مورد هلو و آلوی ژاپنی که خیلی مناسب این شکل نیستند، قوی ترین و پرمحصول ترین درخت را ایجاد می کند.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر