خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

جمعه ، ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

شرایط کشت و پرورش درخت بادام (Almond)

کد خبر: 5770 تعداد بازدید: 1680

در این مطلب به تفصیل به تاریخچه، ویژگی ها و شرایط کشت و پرورش درخت بادام (Almond) پرداخته شده است. با از همه چی همراه باشید. تاریخچه درخت بادام بادام ...

شرایط کشت و پرورش درخت بادام (Almond)

در این مطلب به تفصیل به تاریخچه، ویژگی ها و شرایط کشت و پرورش درخت بادام (Almond) پرداخته شده است. با از همه چی همراه باشید.

تاریخچه درخت بادام

بادام با نام علمی (.P. amygdalus L)، بومی آسیای غربی و به ویژه ایران است که دارای جنگل های گسترده ای از گونه های وحشی این گیاه است. بادام، پیش از تاریخ مدون، به یونان و شمال آفریقا برده شده و در حال حاضر در نواحی گرم جنوب اروپا نیز با موفقیت کشت می گردد.

ویژگی های درخت بادام

مقاومت و نیاز بادام به سرمای زمستان، از هلو کمتر است و خواب زمستانه آن با ۱۰۰ تا ۵۰۰ ساعت دمای کمتر از ۷ درجه سانتی گراد شکسته می شود.

گل های بادام، در بهار از سایر میوه ها به غیر از فندق، زودتر باز می شوند و بنابراین، نسبت به سرمای دیررس بهاره بسیار حساسند. بادام برای رسیدن میوه خود نیاز به ۶ تا ۸ ماه فصل رشد دارد و در تابستان خواهان هوای گرم و خشک است.

شرایط کشت درخت بادام

گل بادام، روی شاخه های یک ساله، به صورت انفرادی پدیدار می شود. تمام ارقام بادام خود سترون هستند و بنابراین باید در باغ درخت گرده زا وجود داشته باشد. گرده بادام مانند زردآلو چسبناک است و تنها توسط زنبور عسل و سایر حشرات قابلیت انتقال دارند.

با وجودی که در بادام، ردگذاری (بروز صفات پدری در میوه، در اثر تلقیح) وجود ندارد، اگر درخت گرده زا از نوع مغز تلخ باشد، میوه های حاصله روی درختان مغز شیرین، تلخ خواهند شد و بنابراین گزینش درخت گرده زا بسیار مهم است.

به دلیل ریز بودن میوه بادام، این گیاه نیازی به تنک شدن ندارد و سنگین بودن بار در یکسال زیانی به گیاه و میزان محصول آن در سال بعدی نمی زند.

بهترین پایه برای بادام، دان نهال های بادام است ولی آن را روی هلو هم می توان پیوند کرد. پایه بادام در خاک های آهکی، و پایه هلو در خاک های نیمه مرطوب یا خیلی سبک نتیجه بهتری می دهند، پایه هلو باعث می شود از عمر اقتصادی درخت که در حالت عادی حدود ۵۰ سال است، کاسته شود.

شرایط کشت و پرورش درخت بادام (Almond)

فاصله کشت درخت بادام

فاصله کشت بادام، برحسب شرایط آب و هوایی، نوع خاک و پایه ۷ تا ۱۲ متر است. بادام در برابر کم آبی بسیار پایدار است و به صورت دیم و نیمه دیم کشت می گردد ولی آبیاری در افزایش رشد و میزان محصول بسیار موثر است.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر