خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

ویژگی ها و شرایط کشت درخت به (Quince)

کد خبر: 5767 تعداد بازدید: 1449

آنچه در ادامه می آید، ویژگی ها و شرایط کشت درخت به (Quince) است. با از همه چی همراه باشید. ویژگی های درخت به به با نام علمی (Cydonia oblonga ...

ویژگی ها و شرایط کشت درخت به (Quince)

آنچه در ادامه می آید، ویژگی ها و شرایط کشت درخت به (Quince) است. با از همه چی همراه باشید.

ویژگی های درخت به

به با نام علمی (Cydonia oblonga Mill) درخت کوچکی است که حداکثر ارتفاع آن به ۵ متر می رسد. این درخت بومی جنوب شرقی اروپا و آسیای صغیر می باشد. از نظر درخت میوه دار در جنس به، تنها یک گونه وجود دارد.

درخت به می تواند تا ۵۰ سال عمر کند و از ۴ تا ۵ سالگی میوه تولید کند. در شرایط مناسب، می توان از هر هکتار باغ به، تا ۵۰ تن محصول برداشت کرد.

شرایط کشت درخت به

درخت به، در برابر سرمای زمستانی از سیب و گلابی حساس تر است و برای بیرون آمدن از خواب زمستانه نیز به سرمای کمتری نیاز دارد.

نیازهای خاکی به، مشابه سیب است ولی ریشه آن از ریشه بقیه میوه های دانه دار سطحی تر بوده و به رطوبت زیاد خاک بسیار حساس می باشد. گل های به، خود بارورند و بدون نیاز به درختان گرده زا تبدیل به میوه می شوند.

گرده افشانی به، همانند سیب و گلابی، توسط زنبور عسل انجام می شود. به را می توان به شکل های جامی و شلجمی پیرایش کرد. چون میوه به، روی شاخه یکساله تشکیل می شود، نیاز به هرس سالیانه برای تولید شاخه های جوان بارور دارد.

ویژگی ها و شرایط کشت درخت به (Quince)

پیرایش و افزایش درخت به

به، در دنیا، بیشتر برای پایه برای گلابی کشت می شود و تنها در ایران و آرژانتین میوه آن در سطح گسترده تولید و مصرف می شود.

افزایش به، به طور معمول توسط قلمه انجام می گیرد ولی به خاطر مقاومت ریشه زالزالک در برابر شرایط نامساعد خاک، از آن برای پایه ای برای پیوند کردن و افزایش به استفاده شده است.

فاصله کشت درخت به

فاصله کشت درخت به، بر حسب رقم، از ۴ تا ۶ متر تغییر می کند.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

 

ارسال نظر