خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

خصوصیات و ویژگی های درخت گلابی

کد خبر: 5729 تعداد بازدید: 1995

در این مطلب قصد داریم به خصوصیات، ویژگی ها و روش کشت درخت گلابی به طور مفصل بپردازیم. با از همه چی همراه باشید. تاریخچه کشت درخت گلابی درخت گلابی ...

خصوصیات و ویژگی های درخت گلابی

در این مطلب قصد داریم به خصوصیات، ویژگی ها و روش کشت درخت گلابی به طور مفصل بپردازیم. با از همه چی همراه باشید.

تاریخچه کشت درخت گلابی

درخت گلابی (Pear) با نام علمی (Pyrus communis) بومی آسیای غربی و اروپای شرقی به ویژه نواحی شمال غربی ایران و کوه های قفقاز می باشد. گلابی از حدود هزار سال پیش از میلاد مسیح در یونان کشت می شده و در حال حاضر، پس از سیب، مهم ترین میوه دانه دار دنیا و البته ایران به شمار می آید.

شرایط کشت درخت گلابی

درخت گلابی در برابر سرما از سیب حساس تر بوده و در زمستان تنها تا دمای -۳۰ درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند. گل های گلابی در بهار اندکی زودتر از سیب باز می شوند، و به این دلیل بیشتر در معرض خطر سرمای دیر رس بهاره قرار دارند.

در عوض، در تابستان، گلابی می تواند بیشتر از سیب گرما را تحمل کند و در عمل، بسیاری از ارقام آن، جهت محصول با بالاترین کیفیت، به تابستان های گرم و به نسبت خشک نیاز دارند.

درخت گلابی، از نظر عادت رشد، طرز کشت و داشت و نیازهای محیطی بسیار شبیه به سیب است و در همان خاک هایی که سیب رشد می کند نیز می توان آن را پرورش داد، ولی ریشه آن در برابر رطوبت خاک، از تمام گیاهان خزان دار دیگر، مقاوم تر است.

خصوصیات و ویژگی های درخت گلابی

پرورش درخت گلابی

گل و میوه گلابی در انتهای شاخه ها و سیخک های دو ساله به وجود می آید و بنابراین در هنگام هرس درختان بارور، باید سعی در حفظ سیخک ها داشت.

شاخه های گلابی رشد عمودی تری دارند، و به این دلیل، در باغ های غیر داربستی، این درخت همیشه به شکل شلجمی پیراسته می شود.

برای پیوند گلابی علاوه بر گونه های وحشی و اهلی آن می توان از به و زالزالک نیز، برای پایه استفاده کرد که در این صورت درختان حاصله پاکوتاه خواهند بود و برای جلوگیری از ناسازگاری پایه و پیوندک باید از یک رقم مناسب گلابی برای میان پایه (Interstock) استفاده کرد.

فاصله کشت درخت گلابی

فاصله کشت درخت گلابی بر حسب نوع پایه و قدرت رشد آن، ۷ تا ۱۰ متر در باغ های معمولی است، ولی در انواع پاکوتاه، می توان این فواصل را به ۴ متر بین ردیف ها و ۲ متر روی ردیف ها کاهش داد که این کار سبب افزایش محصول می گردد.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی – بیژن شیبانی

ایرج روحانی – عنایت الله تفضلی

ارسال نظر