خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

شنبه ، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

کالورت (Culvert) چیست؟

کد خبر: 5644 تعداد بازدید: 4953

در ادامه قصد داریم به معرفی کالورت و کاربردهای آن بپردازیم. با از همه چی همراه باشید. کالورت (Culvert) چیست؟ چنانچه در مسیر آبرو یا خط القعری و به جهت ...

کالورت (Culvert) چیست؟

در ادامه قصد داریم به معرفی کالورت و کاربردهای آن بپردازیم. با از همه چی همراه باشید.

کالورت (Culvert) چیست؟

چنانچه در مسیر آبرو یا خط القعری و به جهت ایجاد راه یا راه آهن از خاکریز استفاده شود، برای انتقال آب از یک سوی خاکریز به سمت دیگر آن، از سازه هایی به نام کالورت یا “آبروهای زیرزمینی” استفاده می شود که در پایین ترین نقطه خط القعر ساخته می شود.

کالورت ها اگرچه از نظر اجرایی ساده هستند اما طرح هیدرولیکی آن ها تا حدودی پیچیده و تابعی از عوامل مختلف است که به سادگی قابل نقسیم به جریان های تحت فشار یا جریان های آزاد نمی باشد بلکه در برخی موارد ترکیبی از این دو حالت را دارا خواهد بود.

از نقطه نظر هیدرولیکی آنچه اهمیت دارد این است که آیا کالورت جریان را به صورت پر از خود عبور می دهد یا نیمه پر، به عنوان مثال حتی اگر عمق پایاب در خروجی کالورت کمتر از ارتفاع آن باشد و یا اصطلاحا کالورت غیرمستغرق باشدف بسته به این که ارتفاع آب در بالادست و نیز میزان افت انرژی چگونه باشد، ممکن است هر دو حالت پر یا نیمه پر اتفاق بیفتد.

به عبارت دیگر عوامل مختلفی نظیر، قطر (ابعاد مقطع)، طول و زبری کالورت، ارتفاع آب در بالادست و پایین دست و نیز شیب کالورت در چگونگی جریان در داخل آن موثر می باشند.

اگر ورودی کالورت به گونه مناسب انتخاب گردد، یکی از مهمترین پارامترهای تعیین کننده، طول آن خواهد بود و به همین جهت گاه از نظر هیدرولیکی اگر جریان را به صورت پر از خود عبور دهد به آن طولانی و اگر جریان را به صورت نیمه پر از خود عبور دهد به آن کوتاه گویند.

 

منبع: هیدرولیک کانال های باز

سید محمود حسینی – جلیل ابریشمی

ارسال نظر