خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

شنبه ، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

سد وزنی چیست؟ مشخصات سد وزنی

کد خبر: 5631 تعداد بازدید: 1969

سد وزنی چیست؟ در ادامه به معرفی سد وزنی پرداخته و مشخصات آن را بیان می کنیم. با از همه چی همراه باشید. یک سد وزنی عبارت است از سازه ...

سد وزنی چیست؟ مشخصات سد وزنی

سد وزنی چیست؟ در ادامه به معرفی سد وزنی پرداخته و مشخصات آن را بیان می کنیم. با از همه چی همراه باشید.

یک سد وزنی عبارت است از سازه ای سنگین، ساخته شده از بتن یا مصالح بنایی که در عرض رودخانه به منظور افزایش حجم ارتفاع آب در بالادست خود ساخته می شود و شکل و طراحی آن به گونه ای است که وزن آن برای پایداری سازه در مقابل کلیه نیروهای وارده کافی می باشد.

طراحی و اجرای ساخت سدهای وزنی، که در زمان حاضر به ساخت سدهای وزنی بتنی و مدرن منتهی شده است از زمان های بسیار قدیم مرسوم بوده و سدهای کوتاه وزنی که از مصالح بنایی و گاه بر روی فونداسیون غیرسنگی بنا می شده اند، برای رفع نیازهای آبی انسان های گذشته مورد استفاده قرار می گرفته اند.

در حال حاضر، سدهای بتنی وزنی از معمول ترین و رایج ترین سدهای بتنی هستند که بر حسب شرایط، روی پی های سنگی، نمیه سنگی و حتی غیر سنگی (برای ارتفاع های کمتر از ۲۰ متر) قابل اجرا هستند. سدهای بتنی وزنی بلند که امکان ساخت آن ها فقط بر روی پی های سنگی می باشد، بیشتر در قرن بیستم معمول گردیدند. اگرچه سدهای وزنی با شکل های مختلفی در مقطع ساخته شده اند، اما امروزه عموما دارای مقطعی تقریبا مثلثی بوده که رأس مثلث در بالا و قاعده آن در پایین قرار دارد.

سدهای وزنی عموما در پلان و در حد فاصل دو کناره دره، به صورت مستقیم ساخته می شوند و لذا در برخی موارد آن ها را “سدهای وزنی مستقیم” می نامند.

چنانچه در مواقع محدود و به منظور افزایش پایداری و مقاومت، مقداری در پلان به سد وزنی انحنا داده شود (تحدب به سمت بالا)، آن را “سد وزنی قوسی” می نامند که طراحی آن ها مشابه سدهای قوسی می باشد.

سدهای وزنی را بر حسب ارتفاع آن ها می توان به سدهای کوتاه (تا ۳۰ متر)، متوسط (بین ۳۰ تا ۱۰۰ متر) و بلند (بیش از ۱۰۰ متر) تقسیم نمود.

منبع: سدهای بتنی

جلیل ابریشمی

ارسال نظر