خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

شنبه ، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

روش حفر چاه به طریق چرخشی یا دورانی

کد خبر: 5395 تعداد بازدید: 2112

در ادامه روش حفر چاه به طریق چرخشی یا دورانی (Rotary drilling) آمده است. با از همه چی همراه باشید. حفر چاه به روش چرخشی یا دورانی (Rotary) در حدود ...

روش حفر چاه به طریق چرخشی یا دورانی

در ادامه روش حفر چاه به طریق چرخشی یا دورانی (Rotary drilling) آمده است. با از همه چی همراه باشید.

حفر چاه به روش چرخشی یا دورانی (Rotary) در حدود اواسط قرن ۱۹ میلادی شروع گردید و امروزه این روش حفاری، هم در بخش آب و هم در بخش نفت و همچنین در زمینه های مختلف دیگر از قبیل حفاری های شناسایی به منظور مطالعات ژئوتکنیک (Geotechnique) و سازه های هیدرولیکی مانند سدها، پل ها، اسکله ها و انجام کارهای زیربنایی برای اینگونه ساختمان ها مرسوم و متداول می باشد.

اساس کار حفر چاه به روش دورانی بر این است که مته های مختلف چه به لحاظ شکل و چه به به لحاظ جنس با سرعت های مختلف و تحت فشارهای گوناگون روی لایه های زمین (آبرفت – کنگلومرا، سازندهای سخت رسوبی دریایی و یا سنگ های آذرین) چرخش نموده و باعث کنده شدن، خرد شدن و بالاخره نرم شدن آن ها می شود و سپس این مواد از چاه خارج می گردند.

گردش مته که کار اصلی حفاری را انجام می دهد در قریب به اتفاق دستگاه های حفاری مرسوم فعلی، توسط میله ها (Rods) که اصطلاحا به آن ها “سوزن حفاری” گفته می شود صورت می گیرد. این میله ها از جنس فولادسخت ساخته شده و از لحاظ طول، قطر، اتصالات و سوراخ وسط آن ها متفاوت است.

به یک انتهای این میله ها مته با واسط های مختلف وصل شده و در عمق چاه قرار می گیرد و سر دیگر آن ها به محرکه دستگاه حفاری اتصال می یابد. در دستگاه های حفاری اولیه و معمولی، موتور دستگاه حفاری محرکه اصلی بوده و نیروی آن توسط گاردان به جعبه دنده و سپس از گیربکسبه میز گردان (Rotary table) منتقل می گردد.

روش حفر چاه به طریق چرخشی یا دورانیمیز گردان در وسط دارای سوراخ چهارگوشه ای است که از داخل این سوراخ چهارگوشه میله ای با مقطع مربع به نام کلی (Kelley) عبور می نماید؛ کلی فوقانی ترین مفصل لوله حفاری است که از لوله ای ضخیم و مقاوم در برابر حرارت به وجود آمده است. این لوله موجب چرخیدن سوزن حفاری و همچنین حرکت عمودی آن می گردد. گردش موتور توسط گاردان به جعبه دنده و از جعبه دنده به میز گردان و توسط سوراخ مربعی وسط آن به کِلی منتقل می گردد.

یک انتهای کِلی به میله های (سوزن های) حفاری و انتهای دیگر آن به شیر گردان (Swivel) متصل می باشد. طول یک قطعه کِلی برابر طول سوزن حفاری است و به تدریج که مته حفاری نموده و پایین می رود کِلی هم پایین تر آمده و به سطح زمین می رسد. در این هنگام کِلی باید از سوزن حفاری جدا شود و پس از اضافه کردن یک قطعه سوزن حفاری جدید مجددا کِلی به انتهای برج دستگاه بالا آورده شده و سر پایین آن به سوزن حفاری متصل می شود تا کار حفاری ادامه پیدا نماید.

منبع: هیدرولیک جریان آب در محیط های متخلخل

ابولفضل شمسایی

ارسال نظر