خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

سرریز چیست؟ و انواع سرریز

کد خبر: 5295 تعداد بازدید: 2777

سرریز چیست؟ در ادامه قصد داریم به تعریف سرریز پرداخته و انواع سرریزها را معرفی کنیم. با از همه چی همراه باشید. سرریز (Weir) چیست؟ هر مانعی که بر سر ...

سرریز چیست؟ و انواع سرریز

سرریز چیست؟ در ادامه قصد داریم به تعریف سرریز پرداخته و انواع سرریزها را معرفی کنیم. با از همه چی همراه باشید.

سرریز (Weir) چیست؟

هر مانعی که بر سر راه جریان در کانال قرار گیرد و باعث شود تا آب در پشت آن بالا آمده و بر سرعت آب در ضمن عبور از روی آن افزوده شود، سرریز (Weir) گفته می شود.

انواع سرریزها

سرریزهارا برحسب شکل تاج و این که آیا تمام یا قسمتی از عرض کانال را گرفته اند، تقسیم بندی می نمایند. در معمول ترین تقسیم بندی ها، سرریزها به دو گروه “سرریزهای لبه تیز” و “سرریزهای لبه پهن” تقسیم می شوند. همچنین سرریزها می توانند به شکل های مستطیلی، مثلثی، ذوزنقه ای و سهموی ساخته شوند.

سرریزهای لبه تیز

این نوع سرریزها عموما از یک صفحه قائم کار گذاشته شده در مسیر جریان تشکیل شده که دارای لبه و تاجی نسبتا تیز در بالا (محلی که آب از روی آن عبور می کند) می باشد. سرریزهای لبه تیز علاوه بر این که به عنوان یک وسیله اندازه گیری دبی در کانال باز، مورد استفاده قرار می گیرند، به عنوان یک سرریز که باعث افزایش ارتفاع و حجم آب در بالادست شده و آب از روی آن می گذرد (Overflow Spillway) نیز به کار می روند و از آن جا که تئوری هیدرولیکی مربوط به این سرریزها به عنوان پایه و اساس محاسبات و طراحی سرریزهای لبه پهن به کار می رود، از اهمیت خاصی برخوردارند.

یک سرریز لبه تیز می تواند تمام عرض کانال را فراگیرد که در این صورت سرریز لبه تیز هم عرض (Suppressed Weir) نامیده می شود و یا ممکن است عرض کانال را جهت عبور آب در بالای خود کاهش داده که در این حالت به سرریز لبه تیز کوچک شده (Contracted Weir) معروفند.

منبع: هیدرولیک کانال های باز

محمود حسینی – جلیل ابریشمی

ارسال نظر