خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

چاه فورانی (Jetted Well) چیست؟

کد خبر: 5069 تعداد بازدید: 970

چاه فورانی جزو سیستم نقطه چاه می باشد که در این مبحث قصد داریم به طور مفصل به آن بپردازیم. با از همه چی همراه باشید. چاه فورانی (Jetted Well): ...

چاه فورانی (Jetted Well) چیست؟

چاه فورانی جزو سیستم نقطه چاه می باشد که در این مبحث قصد داریم به طور مفصل به آن بپردازیم. با از همه چی همراه باشید.

چاه فورانی (Jetted Well):

نیروی حفاری در این چاه ها، جریان رو به پایین آب می باشد. سرعت زیاد آب باعث شسته شدن خاک می شود و هرچه بر عمق چاه اضافه می شود پوشش جدار چاه پایین تر می رود و گل و مواد کنده شده را به سطح زمین می فرستد. اگرچه با استفاده از این روش چاه هایی به قطر ۱۲ اینچ را هم حفر کرده اند، ولی معمولا چاه های کم قطر (۱٫۵ تا ۳ اینچ) با طریقه فورانی حفر می شوند. عمق بیشتر از ۵۰ فوت هم در این روش متدوال است. دبی چاه های فورانی کم است و تنها باید در تشکیلات ناهمجوش، احداث گردند.

چون حفر چاه با این روش سریع و ابزار کار قابل حمل است، استفاده از این روش در حفر چاه های گمانه کم قطر و اکتشافی و سیستم های نقطه چاه معمول است.

زمانی که ضمن حفاری به طبقات نفوذناپذیر رسی و مانند آن برخورد می شود، برای شکافتن آنها لوله حفاری را بلند کرده و به سرعت پایین می برند. برای این که در پایان کار، چاه کاملا عمودی باشد سوزن حفاری (Drill Pipe) را قدری می پیچانند. برای اتمام یک چاه کم عمق فورانی، بعد از این که پوشش از سفره آب زیرزمینی گذشت، لوله ای به نام لوله چاه که توری دارد و در وسط چاه قرار گیرد به ته چاه می فرستند. سپس پوشش خارجی بیرون کشیده می شود و چاه برای پمپاژ آماده می گردد. حفای با استفاده از یک نقطه چاه که آب از آن فوران می کند، ساده تر می شود. این نقطه عبارت است از یک توری برنجی که به یک آبفشان ختم می شود و به لوله چاه وصل است. به محض اینکه نقطه چاه به عمق لازم رسید، چاه کامل گشته و برای پمپاژ آماده است.

منبع: هیدرولیک جریان آب در محیط های متخلخل

ابوالفضل شمسایی

ارسال نظر