خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

آبیاری جوی پشته ای (Furrow Irrigation) چیست؟

کد خبر: 5001 تعداد بازدید: 4151

آبیاری جوی پشته ای (Furrow Irrigation) نوعی از آبیاری است که از ایجاد جویچه های کوچک به نام شیار در طول مسیر آبیاری که معمولا دارای شیب ملایم است تشکیل ...

آبیاری جوی پشته ای (Furrow Irrigation) چیست؟

آبیاری جوی پشته ای (Furrow Irrigation) نوعی از آبیاری است که از ایجاد جویچه های کوچک به نام شیار در طول مسیر آبیاری که معمولا دارای شیب ملایم است تشکیل می شود.

این شیوه آبیاری برای کشت محصولات ردیفی به کار می رود. اندازه و شکل شیارها به خاک، ماشین آلات مورد استفاده و فواصل بین ردیف گیاهان بستگی دارد. در این نوع آبیاری آب به داخل پشته ها که محصولات در یک طرف و گاهی در صورتی که پشته عریض باشد، در دو طرف آن کشت می شود، نفوذ کرده و رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین می کند.

مدت زمان آبیاری جوی پشته:

مدت زمان آبیاری به مقدار رطوبت مورد نیاز گیاه، سرعت نفوذ آب به خاک و سرعت پخش افقی آب به داخل پشته ها بستگی دارد. برای اکثر خاک ها مقدار جریان داخل شیار باید از سرعت نفوذ آب به داخل خاک بیشتر باشد تا آب با سرعت در طول شیار پیشروی کند، بنابراین پس از آنکه آب به انتهای شیار رسید، باید مقدار جریان را تنظیم و کمتر کرد تا تلفات سطحی کمتر باشد.

قابلیت سازگاری آبیاری جوی پشته:

این روش برای آبیاری تمام محصولات ردیفی و همچنین باغ ها و تاکستان ها نیز کاربرد دارد. از نظر نوع خاک برای اکثر خاک های شنی، قابلیت سازگاری دارد. در خاک های شنی به علت نفوذ زیاد عمودی و در نتیجه نفوذ کم جانبی کاربرد خوبی ندارد. در خاک های خیلی شور به دلیل تجمع نمک در فاصله بین شیارها، باید این روش با دقت زیاد اعمال شود و ممکن است در بعضی موارد احتیاج به شست و شوی قبل از شیاربندی باشد.

شیب مناسب برای این روش کمتر از ۱ درصد است، بنابراین در زمین هایی که خطر فرسایش خاک در اثر آب وجود دارد، باید این مطلب را رعایت کرد و گاهی حد این شیب را به ۰٫۵ درصد رساند. در زمین هایی که شیب خیلی زیاد است، می توان تراس بندی کرده و آنگاه در هر تراس ایجاد شیار نموده و تراس را کشت کرد.

مزایای آبیاری جوی پشته:

با هر مقدار دبی که در نهر آب است، می توان با تغییر تعداد شیارهایی که به طور همزمان آبیاری می شوند، آبیاری را با حداکثر بازه انجام داد. بازده آبیاری در این روش با اعمال مدیریت صحیح می تواند بالا باشد. در نقاط پرباران، شیارها نقش زهکش های سطحی مزرعه را برای تخلیه رواناب سطحی بازی می کنند.

معایب آبیاری جوی پشته:

نیروی انسانی لازم برای کنترل مقدار و زمان آبیاری و جلوگیری از تلفات زیاد در این روش بالاست و تسطیح زمین نیز باید به خوبی انجام شود. پساب آبیاری باید در انتهای شیارها جمع آوری و تسهیلاتی برای دفع آن در نظر گرفته شود. این روش برای آبیاری گیاهانی که دارای ریشه سطحی و در خاک های سبک کشت شده اند، مناسب نیست. علاوه بر این، آبیاری های سبک برای جوانه زدن گیاهان در این خاک ها مشکل است.

منبع: اصول طراحی سیستم های آبیاری

تیمور سهرابی – زهرا پایدار

ارسال نظر