خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

شنبه ، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

تاریخچه چاه دستی یا Dug well

کد خبر: 4870 تعداد بازدید: 1710

آنچه در ادامه آمده است، تاریخچه و روش احداث چاه های دستی یا Dug well می باشد. در ادامه با از همه چی همراه باشید. چاه های دستی قدمت زیادی ...

تاریخچه چاه دستی یا Dug well

آنچه در ادامه آمده است، تاریخچه و روش احداث چاه های دستی یا Dug well می باشد. در ادامه با از همه چی همراه باشید.

چاه های دستی قدمت زیادی دارند. قدیمی ترین چاه آبی که تا کنون به جای مانده در دره سند واقع شده که ساختمان آن را مربوط به ۶۰۰۰ سال پیش می دانند. با استفاده از چاه های دستی می توان مقادیر قابل توجهی آب را از لایه آبدار سطحی برداشت نمود. این گونه چاه ها بیشتر در مناطقی که رسوبات آبرفتی آبدار وجود دارد برای مصارف شخصی و خانگی حفر می شوند قطر آنها زیاد است تا آب بیشتری بتواند در آنها ذخیره گردد.

چاه دستی همانطور که از نامش پیداست با دست و وسایل ساده ای مثل کلنگ و بیلچه حفر می گردد. مواد کنده شده توسط دلوهای مخصوص، طناب و چرخ چاه به بالا کشیده می شود. با استفاده از همین روش، چاه هایی با عمق زیاد (بیش از ۱۰۰ متر) در ایران به خصوص در نواحی مرکزی حفر شده است. حداقل نفرات لازم برای حفر چاه ۲ نفر است. یک نفر در کف چاه عمل کندن را انجام می دهد و دلوهای مخصوص را از مواد کنده شده پر می کند. نفر دوم در روی زمین در بالای دهانه چاه با چرخ چاه دلوهای پر را بالا کشیده و خالی می کند.

برای حفاظت و جلوگیری از ریزش چاه، دیواره چاه توسط قطعات سنگ، آجر، بتن، فلز و غیره پوشانده می شود. در ایران برای این منظور بیشتر از لوله های استوانه ای رسی به نام “کَوَل” استفاده می شود. جاگذاری این لوله ها از ته چاه شروع می شود.

منبع: اختصاصی از همه چی

ارسال نظر