خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

باگی (Buggy) چیست؟ و تاریخچه ساخت باگی

کد خبر: 4560 تعداد بازدید: 6657

باگی (Buggy) چیست؟ در ادامه به این سوال پاسخ داده و تاریخچه ساخت و شکل گیری خودروهای باگی را بیان می کنیم. با از همه چی همراه باشید. باگی (Buggy) ...

باگی (Buggy) چیست؟ و تاریخچه ساخت باگی

باگی (Buggy) چیست؟ در ادامه به این سوال پاسخ داده و تاریخچه ساخت و شکل گیری خودروهای باگی را بیان می کنیم. با از همه چی همراه باشید.

باگی (Buggy) چیست؟

باگی (Buggy) چیست؟ و تاریخچه ساخت باگی

باگی یک وسیله نقلیه موتوری تفریحی با چرخ های بزرگ و لاستیک های عریض است که برای استفاده در تپه های شنی، سواحل و یا بیابان طراحی شده است.

تاریخچه باگی

باگی (Buggy) چیست؟ و تاریخچه ساخت باگی

اگرچه تاریخ دقیق خودروهای باگی نامشخص است، شواهد نشان دهنده تولید اولین باگی در حدود دهه ۱۹۵۰ میلادی است. در طول این زمان، شاسی این خودرو تغییر داده شده و چرخ های بزرگ تر به آنها اضافه می شد تا استفاده از آنها را در ساحل آسان تر و امن تر کند.

در سال ۱۹۵۸، “پیت برنینگ” اهل کالیفرنیا اجزای یک خودروی باگی را باز کرد تا آن را به یک نمونه کوتاه تر تبدیل کند. یک باگی کوتاه شده مدلی از باگی است که به عمد کوتاه شده باشد – معمولا چندین اینچ.

باگی ها در دهه های ۵۰ و ۶۰ میلادی بسیار رایج شدند، به ویژه هنگامی که مسابقه بزرگی با خودروهای باگی برگزار شد. در آن زمان، باگی ها بزرگ و نسبتا غیر جذاب بودند.

اولین خط تولید باگی یک باگی EMPI بود. باگی EMPI از فایبرگلاس ساخته شده بود و زائیده افکار “جو ویتون” در دهه ۱۹۵۰ میلادی بود. جو یک کارخانه تولید فولوکس واگن داشت که ابزار جدید را برای کمک به جایگزینی سرسیلندر تولید می کرد. این امر باعث شد تا این شرکت ابزارهای جانبی دیگری را برای فولکس واگن تولید کند، و نام خود را به “مهندسی موتور محصولات جایگزین” یا به طور خلاصه EMPI تغییر دادند.

EMPI “کیت باگی” را معرفی کرد که به کاربران این اجازه را می داد تا خودروی باگی خودشان را بسازند. این کیت عمدتا از ورق فلزی ساخته شده بود و برای زمین های شنی ایده آل بود. این کار در حدود سال ۱۹۶۰ میلادی انجام شد، هر چند تاریخ دقیق آن مشخص نیست.

باگی (Buggy) چیست؟ و تاریخچه ساخت باگی

در طول این زمان، انواع جدیدتری از خودروهای باگی در همه جا پدیدار می شد. یک نوع از این نمونه ها “بورو” نام داشت که توسط “هیلدر تامپسون” و از قاب آلومینیومی ساخته شده بود.

بورو به خوبی فروش کرد و این امر سبب الهام “بروس مایرز” برای ساخت “منکس” شد که فردی قایق ساز بود. بروس موفقیت “بورو” رابه دقت تماشا کرد و متوجه شد که نسخه ساده تر، سبک تر و سیقلی تر یک باگی به راحتی می تواند ساخته شود.

“منکس” به صورت کیت عرضه و فروخته می شد. هزاران عدد از این کیت ها با موفقیت فروخته شد و هنوز هم با موفقیت به فروش می رود.

بروس مایرز پدر خودروهای باگی

باگی (Buggy) چیست؟ و تاریخچه ساخت باگی

بروس مایرز می گوید: “من آدم باهوشی نیستم، اما فردی با استعدادم. من می توانم ترسیم کنم، و حس خوبی در رابطه با نسبت ها دارم، من خیلی چیزها راجع به فایبر گلاس می دانم.”

بروس مایرز ۹۰ سال سن دارد و در حال حاضر در کالیفرنیا چیزی حدود ۴۸ کیلومتری خارج سن دیگو زندگی می کند. با وجودی که ۹ دهه از عمر او می گذرد، ولی هنوز هم می توان او را پر انرژی و با انگیزه دید که سبب شد وسیله نقلیه ای بسازد که تبدیل به فرهنگ ساحل دهه ۱۹۶۰ شود.

مایرز در ۱۲ مارس سال ۱۹۲۶ میلادی در لس آنجلس آمریکا به دنیا آمد و کوچکترین فزرند یک خانواده ۵ فرزندی بود. پدرش به هنری فورد (بنیانگذار شرکت خودروسازی فورد) کمک کرد تا نمایندگی خودرو در کالیفرنیا را راه اندازی کند. در طول دوران کودکی، مایرز به شادمانی در Newport Beach کالیفرنیا زندگی می کرد، قبل از اینکه تبدیل به مکانی گران قیمت و پرجمعیت شود.

مایرز در سال ۱۹۴۴ به نیروی دریایی پیوست. بعد از جنگ، مایرز برای چند سال زیر فشار بود. بعدها او به مدارس هنر سن فرانسیسکو و لس آنجلس رفت، و استعداد نقاشی خود را تقویت کرد.

در اواخر دهه ۵۰ میلادی، در منطقه Newport Beach زندگی می کرد، به تخته موج سواری شکل می داد، بر روی قایق ها کار می کرد، از طریق مرز باخا در مکزیک کوه پیمایی می کرد، و فورد مدل ۱۹۳۲ را در نمک زار مسطح “بونویل” می راند.

اگرچه فایبر گلاس در آن زمان چیز جدیدی نبود، ولی استفاده از آن در ساخت قایق روش جدید بود، و مایرز برای مدتی در شرکت دریایی جنسن کار کرد، که پیشگام روش های ساخت فایبر گلاس بود که بعدها تجربه این کار برای مایرز مفید واقع شد.

باگی (Buggy) چیست؟ و تاریخچه ساخت باگی

در اوایل دهه ۶۰ میلادی، تجارب و استعداد او منجر به چیزی شد که مایرز هیچ وقت تصورش را هم نمی کرد.

اولین “مایرز منکس” در سال ۱۹۶۴ در Newport Beach ساخته شد. هدف این بود که بتوان به سادگی چیزی ساخت که شبیه خودروی جیپ دست دوم نباشد و بتواند هر جا که خواستید شما را ببرد.

رانندگی در روی شن ها در مناطق دور افتاده ای مانند Pismo Beach و باخای مکزیک یکی دیگر از فعالیت های او بود.

در اوایل دهه ۶۰ میلادی، مایرز تصمیم گرفت خودروی باگی خودش را بسازد. از آنجایی که موادی که مایرز برای ساخت قایق و تخته موج سواری استفاده می کرد فایبرگلاس بود، تصمیم گرفت برای بدنه خودروی باگی خود از فایبرگلاس استفاه کند، بنابراین از کار خود استعفا داده و به صورت تمام وقت روی ساخت خودروی باگی در گاراژ کوچکی در آپارتمان ساحلی اش متمرکز شد. همسرش، شرلی، در واحد تبلیغات مشغول به کار بود، و مشوق او برای انجام پروژه ساخت خودرو بود.

باگی (Buggy) چیست؟ و تاریخچه ساخت باگی

مایرز ۱۸ ماه زمان برای ساخت اولین “منکس” صرف کرد. او امیدوار بود که بتواند ۲۰ یا ۳۰ تا از “منکس” های تولیدی اش را بفروشد، که به گفته خودش برای جبران هزینه های پروژه کافی بود. آوازه منکس به سرعت گسترش یافت و ظرف مدت ۱ ماه مایرز توانست ۱۲ سفارش که هر کدام ۹۹۵ دلار قیمت داشت دریافت کند. اگرچه کیت های ارائه شده شامل موتور یا نیروی محرکه نمی شد و فقط با قطعاتی مانند پدال ها، صندلی ها، شیشه جلو و چراغ ها عرضه می شد.

منبع: اختصاصی از همه چی

ارسال نظر