خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

سد قوسی چیست؟

کد خبر: 4518 تعداد بازدید: 2556

سد قوسی چیست؟ سد قوسی عبارت است از یک سازه عموما بتنی، و گاها ساخته شده از مصالح بنایی، که در پلان و به سمت بالادست رودخانه، دارای انحنا و ...

سد قوسی چیست؟

سد قوسی چیست؟ سد قوسی عبارت است از یک سازه عموما بتنی، و گاها ساخته شده از مصالح بنایی، که در پلان و به سمت بالادست رودخانه، دارای انحنا و قوس باشد.

در میان سدهای بتنی، سدهای قوسی از ظرافت و حساسیت ویژه ای برخوردا هستند و به تناسب، طراحی، محاسبه و اجرای آن ها نیز ویژگی های خاص خود را دارد.

در طراحی و محاسبه سدهای قوسی، روش های متفاوتی وجود دارد که پاره ای از آن ها مدماتی و تقریبی است و پاره ای دیگر برای طرح نهایی سد مورد استفاده قرار می گیرند.

قابلیت تحمل بالای قوس ها، موضوعی است که از زمان های قدیم مورد شناخت و توجه بناها و معماران قرار داشته و اصول سازه ای حاکم بر آن ها، در ساخت سدهای کوتاه و پل ها به کار گرفته می شده است.

به احتمال بسیار زیاد، اولین سد قوسی جهان، در ایران و در اواسط قرن ۱۳ میلادی به نام سد “کُریت” واقع در جنوب خراسان با ارتفاع ۲۶ متر و با استفاده از مصالح بنایی ساخته شده است.

از سدهای قوسی دیگری که تا قرن نوزدهم ساخته شده اند می توان به سدهای Elche در اسپانیا و Pontalto در ایتالیا اشاره کرد که هر دو در قرن ۱۷ میلادی و با مصالح بنایی احداث شده اند.

در هر سه مورد مذکور، اصول حاکم بر ساخت پل های قوسی به کار گرفته شده و احتمال داده می شود که در آن زمان، محاسبات خاصی که امروزه به عنوان محاسبات سد قوسی معروف است موجود نبوده است.

از اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی، بتن به عنوان یکی از مصالح بسیار مفید و موثر در ساخت سازه های حساس، به صورت گسترده ای در احداث سدهای قوسی به کار رفته و تعداد بسیار زیادی سد قوسی در سرتاسر جهان ساخته شد.

امروزه، بشر با به کارگیری امکانات و روش های پیشرفته، قادر است سدهای قوسی با ارتفاع بسیار بالا را در شکل های نسبتا پیچیده و حجم بتن ریزی حداقل اجرا نماید.

از سدهای قوسی معرف قرن ۲۰ میلادی با ارتفاع زیاد می توان به سد Vaiont با ارتفاع ۲۶۶ متر در ایتالیا، Inguri با ارتفاع ۲۷۱/۵ متر در گرجستان و سد Mauvoisin با ارتفاع ۲۳۶ متر در سویس اشاره کرد.

منبع: سدهای بتنی

دکتر جلیل ابریشمی

ارسال نظر