خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

چهارشنبه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ارسال رایگان آگهی

پیوند زدن چیست + مزایای پیوند زدن

کد خبر: 4480 تعداد بازدید: 3068

پیوند زدن چیست؟ و مزایای پیوند زدن کدامند؟ در ادامه می خواهیم به طور کامل به تعریف پیوند زدن گیاه پرداخته و مزایای پیوند زدن را بیان کنیم. پیوند زدن ...

پیوند زدن چیست + مزایای پیوند زدن

پیوند زدن چیست؟ و مزایای پیوند زدن کدامند؟ در ادامه می خواهیم به طور کامل به تعریف پیوند زدن گیاه پرداخته و مزایای پیوند زدن را بیان کنیم.

پیوند زدن چیست؟

 پیوند زدن چیست + مزایای پیوند زدن

پیوند زدن عبارت است از متصل کردن دو قسمت گیاهی (مانند ساقه و ریشه) به طوری که آن دو قسمت، با باززایی در محل اتصال، با هم یکی شده، به عنوان گیاهی جداگانه، به رشد ادامه دهند.

قسمتی که در بالای پیوندگاه (محل پیوند) قرار می گیرد پیوندک و قسمت زیرین که ریشه را تشکیل می دهد پایه خوانده می شود. هرگاه پیوندک از یک شاخه دارای چند جوانه تشکیل شده باشد به آن پیوند گویند و هرگاه تنها از یک جوانه، همراه اندکی از پوست و چوب تشکیل شده باشد آن را کوپیوند می نامند.

گاهی قطعه ای از ساقه که “میان پایه” نامیده می شود بین پایه و پیوندک قرار می گیرد.

مزایای پیوند زدن چیست؟پیوند زدن چیست + مزایای پیوند زدن

۱- با استفاده از پیوند، می توان گیاهی را که دارای ریشه های ضعیفی است روی پایه ای که دارای ریشه قوی است قرار داد. به همین منظور می توان از پایه هایی استفاده کرد که در برابر شرایط نامناسب خاک، مانند زهکش بد یا سنگینی خاک، یا در برابر آفات و بیماری ها مقاوم هستند.

۲- با پیوند زدن، می توان از گیاهانی مانند بادام، سیب، گردو و اکالیپتوس، که افزایش آن ها با سایر روش ها مشکل است یا ممکن نیست، همگروه هایی پدید آورد.

۳- با پیوند، می توان شکل های ویژه ای از رشد را به دست آورد، برای مثال با پیوند زدن بیدمجنون، که توانایی تولید ریشه کافی ندارد، روی بید معمولی می

توان شکل مجنون را با ریشه ای قوی پدی آورد، یا نارون چتری را روی نارون معمولی پیوند زد و شکل چتری ایجاد کرد.

۴- با پیوند، می توان ارقام جدیدی را با استفاده از پایه های قدیمی، جایگزین ارقام قدیمی کرد. این کار را “سرشاخه کاری” گویند. برای مثال می توان باغی را که دارای سیب ترش است با استفاده از سرشاخه کاری پایه های قدیمی به باغ سیب گلاب تبدیل کرد.

۵- با پیوند زدن می توان چند رنگ گل یا چند نوع میوه را روی یک پایه به وجود آورد. برای مثال، می توان گل های رز سفید، سرخ و زرد رنگ را روی یک پایه پیوند زد یا می توان نارنگی، پرتقال، لیمو و غیره را روی یک پایه مرکبات تولید کرد. البته، این کار ممکن است از نظر تجاری سودآور نباشد، زیرا رشد گیاه چند پیوندی، به دلیل وجود پیوندک های متفاوت، نامتناسب می گردد. بهترین زمان برای پیوند در اواخر زمستان یا اوایل بهار و برای کوپیوند بر حسب منطقه از بهار تا تابستان، زمانی که پایه پوست می دهد، می باشد.

منبع: اصول باغبانی

مرتضی خوشخوی

ارسال نظر